| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa încep să mă culc mai devreme, la ora 11 măcar să mă bag la somn.

Am 17 ani și mi-am făcut un obicei să mă culc târziu, pe la ora 1 - 2 de obicei...

Dar când pun capul pe perna devreme nu mă ia somnul.
Niște idei, metode bune care ar putea să mă ajute să mă adaptez mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa te trezesti devreme de dimineata iar inainte de somn sa renunti la telefon. Mai bine citeste o carte, ceva, inainte de somn, o sa te ajute.

| WhiteLife a răspuns:

Nu este bine sa stai in pat pana iti vine somnul (atunci cand nu poti adormi), pentru ca in felul asta organismul tau va asocia patul cu statul pur si simplu si te va lua somnul mai greu. Pentru inceput, renunta la electronice cu cateva ore inainte de culcare (asta ar fi ideal, dar faci cum poti tu) si pune-te la culcare cu 15-30 de minute mai devreme decat ai obicei. Fa asa cateva zile, apoi mai devreme si tot asa pana ce ajungi la ora dorita. E foarte important sa te trezesti in fiecare dimineata la aceeasi ora (chiar daca te culci la ore diferite), poti folosi alarma (sunt aplicatii im care alarma nu se opreste pana nu rezolvi un exercitiu greu de mate si atunci garantat nu te mai ia somnul). Poti folosi si aplicatia SleepCycle, care iti arata calitatea somnului (are si tips-uri) si poate suna alarma intr-un interval de 30 de minute. In functie de miscarile si sunetele pe care le aude aproximeaza cand esti in somn profund si cand nu, si te trezeste atunci cand nu ai somn profund, ca sa te simti odihnit si sa te poti trezi usor.

| AnastasiaK a răspuns:

Te trezesti dimineata, esti activ/a in timpul zilei si ar trebui ca pe seara sa te ia somnul. Poate nu din prima seara, dar in cateva zile...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încearcă să faci mai multă mișcare iar dimineața trezește-te devreme. Ok... se poate ca tu să te trezești deja devreme și totuși să-ți fie greu să adormi (în cazul ăsta îmi asum greșeala).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trezeste-te devreme, fa efort in timpul zilei, culca-te devreme. Corpul refuza sa doarma pentru ca e confuz, nu e obisnuit. Obisnuieste-l. Fa-i un nou stil de viata. Cu timpul, iti vei regla ceadul biologic. Cel putin eu ma culcam la 3 dimineata si ma trezeam la 12 dupa-amiaza acum mai demult, dat intr-o saptamana deja m-am invata sa ma culc la 11:30 si sa ma trezesc la 8:00. Corpul meu se trezeste singur, nici nu e nevoie sa pun vreo alarma.

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Dacă în ziua 1 te culci la ora 01:00, în ziua 2 te culci la ora 00:00-00:30, în ziua 3 la ora 23:00 - 23:30 și tot așa, o iei ușor, deși asta este varianta complicată.
Cea mai ușoară variantă, pe care eu unul o folosesc, este urătoarea: Dacă în ziua 1 m-am culcat la 05:00, clar că mă voi trezi la ora 12:00, iar în ziua 2 mă voi culca iar la 05:00, ceea ce faci și tu, deja ai un program fix, dar dacă vreau spre exemplu ca în ziua 3 să mă culc la 03:00 nu sunt prea multe șanse, așa că pur și simplu sar peste somnul dintre 05:00 - 15:00, din ziua 3, mă joc, ascult muzică până la ora 21:00 - 22:00, și așa ziua 4, în care ar trebui să mă culc la ora 05:00, define ziua 3, mă culc la 21:00 - 22:00, mă voi trezi după 10 ore de somn, în ziua 4 la ora 08:00 iar apoi la ora 21:00 - 22:00 în ziua 4 sunt în pat. Simplu, nu? big grin Doar trebuie să stau treaz pentru 17 ore, o nimic toată.

| OttoVonAegyssus a răspuns:

O variantă ar mai fi ca în ziua aia să faci mult efort, atât de mult încât să te obosească, aleargă, sări, joacăte cu mâța, cu câinele, cu maimuța, dacă ai, ajută la treburile casei, ideea este să te obosească fizic și psihic ceea ce faci, din start te vei culca mai devreme.

| ionutx02 a răspuns:

Incearca sa te uiti la ceva pe telefon din pat, o sa ti se faca somn (eu asa fac).