| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa intreb doar. Sunt constient ca nicio varianta nu e buna dar ce e mai "sanatos": o tigara normala cu toate substantele sau o foaie normala de caiet rulata fara nimic altceva in ea? Fara comentarii de genu "nici sa nu incerci", "iti strici sanatatea", etc. Sunt constient de asta si doar am intrebat si vreau un raspuns la ceea ce am intrebat. Stiu riscurile si pana la urma o tigara nu a omorat pe nimeni. Stiu ca se poate transforma in viciu si imi asum. Doar spuneti-mi daca e mai ok o foaie fara nimic in ea sau o tigara cu toate substantele acelea. Oricum fumul dauneaza, dar poate cel din hartie e mai "sanatos", cel putin asa cred, rog sa imi raspunda niste fumatori. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Citește întrebarea mea legată de țigări și trabucuri și o să vezi că nu sunt atât de dăunătoare dacă nu faci din asta un obicei. Din ce ai spus tu ce sa îți zic...foaia de caiet are cel mai probabil un gust foarte nasol, amar. Poți încerca o țigară obișnuită, dar fără țigări cu bilă sau cu arome pentru că alea au cele mai multe chimicale. Sau chiar cel mai ieftin trabuc care costa in jur de 30 lei și fumezi din el 2 zile. Fumează că vrei tu, dar sa nu faci din asta un obicei zilnic, eu fumez o dată la cateva luni 3-4 țigări și 2 trabucuri, iar restul ori le arunc la tomberon ori le dau la cerșetori sau la cei care caută prin gunoaie.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Hartia" de caiet, ziar, servetele etc. se fabrica din materiale reciclate.
Foaia de caiet este mult mai groasa decat hartia de tigara, deci produce mai multe noxe la ardere.
Daca contine si tutun, atunci si tigara contine materiale toxice, dar diferite de tubul facut din caiet.

Daca tot nu vrei sa fumezi tutun, atunci e mai bine sa bagi in gura si sa tragi (aer) printr-un tub facut dintr-un PIX. Metodat este folosita deseori pentru a se lasa de fumat (de ticul de a baga si tine ceva in gura).

| gabicoo a răspuns:

Trage niște fum din sobă! E cel mai sănătos!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform spuselor specialistilor, gudroanele care rezulta in urma arderii invelisului tigarii sunt foarte daunatoare, mai daunatoare decat tutunul. Trage concluzia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filtrul din fabrica blocheaza foarte mult. Simti si tu cand fumezi fara filtru sau filtru de hartie

| Sekim a răspuns:

Daca vrei sa fumezi ceva, in absolut niciun caz nu compari foaie de caiet cu tigara normala. Daca vrei sa fumezi ceva, ca varianta alternativa, fumezi tigari medicinale pe baza de plante, sunt destul de ieftine si iti faci treaba cu ele. Le gasesti pe internet sau in diverse farmacii / magazine de vape ( doar unele au, tine de proprietar ).

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Salut! Eu zică că țigările normale sunt mai ok pentru că au filtru.

| daniel2134 explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Dar imi poti spune cam care ar crea dependenta mai mare? Tigara normala sau cele de hartie?

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru daniel2134):

Și eu am fumat 4 ani. Ambele dau dependență. Fumatul este adicție la nicotină.

| Anoniq a răspuns:

Fumul de țigară te afectează pe termen lung iar fumul provenit de la orice altceva in exces te poate afecta mai rapid, dar fumul de la o foaie de hârtie nu prea are ce să îți facă mare lucru

| Nouvel a răspuns:

Nimic fara nimic in ea.