| gabi9119 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa ma ingras am 51 de kg, sunt baiat si am folosit cu calculator de calorii si am nevoie de 2600 de calorii pe zi. Astazi am mancat undeva la 2400 de kcal, dintre care 1000 de kcal au fost bomboanele m and m, am luat doua pungi la 90 g fiindca am auzit ca au kcal multe. Ma ajuta sa pun pe mine aceste bomboane, adica macar sa contribuie cu kcal ca sa ajung la 2600 de kcal? Multumesc anticipat. Scuzati categoria dar nu am stiut unde sa incadrez intrebarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Nu-i ok pentru sănătatea ta să consumi cantitatea asta de zahăr. E prea mult, iar în timp poți dezvolta rezistență la insulină și poate chiar diabet.

Încearcă alimente sănătoase care sunt bogate caloric: oleaginoase, unt de arahide, brânzeturi, fă-ți shake-uri/smoothie-uri din fructe (vor conține și astea zahăr, da măcar nu-i procesat și au și vitamine).

Alege alimente dense caloric.

Ai grijă de sănătatea ta!

| sen0rita a răspuns:

Nu se recomanda sa mananci bomboane multe pentru a te ingrasa caci in afara de kcal ele mai au si mult zahar ceea ce nu e sanatos si poate duce la boli.
ti-as recomanda sa consumi alimente dense caloric cum ar fi: laptele, shake-uri de proteine, orezul, carne, nuci etc.