| 12MihaiCosmin12 a întrebat:

Vreau sa-mi recomandati o dieta cat mai buna pentru a creste in masa musculara. Eu am 16 ani, 1, 72 m si 60 kg.
Dau funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Alimentatia nu creste masa musculara si culturismul + genetica ta + o alimentatie bogata in fructe, legume, carne + odihna+multa apa, daca genetic esti facut sa nu ai masa musculara degeaba faci, totul e genetic vezi de tatal tau ca el e maximul tau genetic

| TCosminn a răspuns:

Cand este vorba de sanatatea ta, te sfatuiesc sincer sa mergi si sa consulti un expert. Eu nu iti cunosc obiceiurile, calitatea vietii de acum si multe alte aspecte. Daca iti spun sa faci un exces de ceva si tie iti dauneaza? Mergi la cineva care stie sau daca exista pe aici cineva din domeniu...

| MentalDisorder2 a răspuns:

Asta depinde de la om la om.
Daca vrei sa cresti in masa musculara du-te la un nutritionist si la sala.
O dieta poate avea efect la mine dar la tine nu, pentru ca fiecare om este unic.
in general pentru masa musculara iti trebuie mancare cu multe proteine si fibre, si mult atrenament fizic, dar daca esti la inceput trebuie sa o iei mai usor.

| pornofutbine a răspuns:

Salut in primul rand te trezesti la 7 dimineata mananci intre 3-6 oua fierte fara paine putina sare dupa 30 minute poti bea un pahar de apa sau o cana de ceai la ora 12 poti manca intre 2-4 feli de piept de pui prajit sau gratar dupa jumate de ora poti bea apa la ora 4 dupa masa poti manca cartofi copti sau fierti la ora 6 mananca ce vrei sunt multe retete le gasesti pe net dar nu uita sa bei apa mult mai tot timpul ia guri mici de apa nu trebuie sa bei dintr-o data bea putin cate putin cat sa nu simti setea trezeste-te la 7 dimineata si sa dormi cel putin la 8 seara bea lapte 3, 5 grasime ia multivitamine recomand cele de la centrum costa 30 de lei ore de mese 7 dimineata ora 12 ora 4 dupa masa si 6 seara atat mai poti adauga la ora 10 dimineata si 2:30 dupa masa sunt multe retete de mancare pe net cu continut ridicat de proteine, mananca fructe banane 3 pe zi una dimineata restul cand vrei dar ca ora 6 noaptea nu mai bagi nimic in gura, nu bea alcool nu fuma sa nu bei sucuri, oua fierte sunt bune lapte banane mere daca vrei putem tine legatura dau detalii mult mai clare in particular gratuit eu eu m-am antrenat la sala 6 ani numai bine da-mi cerere pe TPU daca doresti