| tcalculatorandreea a întrebat:

Vreau sa slabesc 5-7 kg. Am 12 ani, ~1.60, 51.3 kg. Cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecsawng01 a răspuns:

Monitorizeaza-ti caloriile, o sa vezi in timp ca acestea sunt cele mai importante ca sa slabesti. Si de asemenea fa miscare, mini 6000 de pasi pe zi si daca poti, du-te la aerobic, gimnastica sau alte cluburi pentru copii de minim 2 3 ori pe saptamana. Sunt o multime de aplicatii care te pot ajuta si pentru nr de pasi, si pentru calorii, ai nevoie doar de un cantar de bucatarie sa vezi cantitatea, si tu de exemplu in aplicatia yazio, poti baga ce ai mancat si sa vezi cate calorii are acel ceva. Tu la varsta ta poti manca sa zicem 1800 de calorii daca ai un stil de viata activ. Este cea mai simpla metoda sa slabesti fara diete de nu stiu care si alte prostii. Poti sa mananci aproape orice, sa nu consumi mult zahar si grasimi gen ulei, sau alte chestii de genu, trebuie sa mananci de toate, dar neaparat fara astea 2, mananca grasimi sanatoase gen alune, migdale, lapte de migdale, seminte de chia(din care poti face budinca de chia, cauta reteta si sa vezi ce faine sunt), mananca multe proteine, carne la gratar, sunca cu putine grasimi saturate gen caroli, sissi, legume, fructe, carbohidrati, poti manca si paine, terci de ovaz, cartofi normali, cartofi dulci... sunt foarte multe retete faine, cauta pe net mai multe si o sa vezi ca o sa-ti placa, si nu va fi un chin pentru tine

3 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

De ce sa faci asta?

| Yrem3119 a răspuns:

La 12 ani mai bine inveti decat sa ti arda sa slabesti si in plus cred ca esti destul de slaba, si eu am tot 1.60 si cand aveam 51 de kg eram destuuul de slaba. Calm, nu este asta o problema, problema e sa inveti la varsta ta. Pupici