| αʅҽxƈσσʅʅ a întrebat:

Vreau sa stiu daca am o problema sau e ceva normal la un om. Este o intrebare prosteasca dar mereu am vrut sa stiu
Eu imi pot face vederea incetosata. Adica eu daca vreau pot sa vad in ceata. Pur si simplu. Am mai intrebat lume daca poate face asta si aproape toti mi-au spus ca nu. Ma pune pe ganduri chestia asta. Deci daca eu vreau sa-mi devina vederea incetosata, devine. Iar cand vreau sa revina la normal, fix atunci revine. Nu stiu ce poate insemna asta. Nu e de la oboseala sau ceva deoarece pot face asta oricand vreau eu. Vreau si eu un raspuns va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ochiul se focalizeaza automat pe subiectul la care e uiti.
Focalizarea o poti deregla si voit, daca ai elasticitate suficienta la ochi si esti capabil sa preiei controlul de la modul "automat" de focalizare.

| DumitruS a răspuns:

Si eu pot face asta dupa o sticla de coniac. A doua zi imi revin e ok.

| Uxellodunon a răspuns:

Se cheama reflex de acomodare si se face prin actionarea muschiilor corpului ciliar, care modifica forma cristalinului, un fel de lentila divergenta din ochi.

Cristalinul are rolul de a reflecta razele de lumina astfel incat imaginea sa se proiecteze corect pe retina, si el isi schimba forma, ca sa refracteze raze de lumina de la diverse distante.

In repaus si fara efort, muschiul ciliar e relaxat, tragand de ligamentele cristalinului facandu-l o lentila mai subtire. Forma asta te face sa vezi clar obiectele care se afla la o distanta mai mare de 6 metri, in timp ce obiectele de mai aproape le vezi in ceata, neclare.

Daca un obiect care e mai aproape de 6 metrii, ca sa il vezi clar, muschiul ciliar se contracta si lasa tensiunea din ligamente, si cristalinul devine o lentila mai groasa, cu putere mai mare de refractie, din ce in ce mai bombata pe masura ce obiectul care trebuie vazut clar e mai aproape.

Asta se intampla pana la un punct, un obiect mai aproape de cam 15-20 de cm de ochi il vezi neclar oricum. (distanta asta se mareste cu varsta, se cheama presbitie de varsta, si e motivul pentru care bunicul departeaza ziarul de fata lui ca sa vada mai bine)

Acomodarea asta se face in mod reflex, de catre mezencefal, fara sa iti dai seama, insa daca doresti poti sa iti manipulezi activ, muschiul ciliar, si atunci cand te faci sa vezi in ceata, tot ce faci e sa iti defocalizezi vederea, de exemplu cand te uiti la ceva care e departe poti sa contracti muschiul ciliar si astfel imaginea va deveni neclara.
Am incercat sa explic cat mai simplist posibil, probabil nu te-ai prins cu ce am zis de ligamentele alea, daca vrei sa stii mai multe, invata un pic anatomia ochiului si reflexul de acomodare.

| Deserth a răspuns:

Da,si eu pot face asta de cand eram mic ma jucam cu ochii si faceam asa cu spui tu sa vad in ceata

| Valentina400 a răspuns:

Buna! Si eu pot face acelasi lucru, deci nu cred ca este vreo problema.

| KanekiResponder69 a răspuns:

E foarte normal happy Toata lumea face asta fara sa realizeze... Pur si simplu te concentrezi pe un obiect si gata laughing e ca si cum defocuzezi la camera... Merge si daca te uiti la un obiect si te gandesti la ceva important, se numeste "uitat in gol"

| Sampist a răspuns:

Salut, si eu pot face asta eu cred ca e de la relaxarea ochilor prea tare gen ii las sa faca ce vor ei.