| Skolz a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum pot sa ma ingras cat mai rapid. Am inaltimea de 1.78 si greutate 54 de kg. Vreau sa mai pun pe mine cel putin 10 kg. Lenevesc toata ziua la pc, mananc cam de 2 ori pe zi ( dimineata un sandwithc si dupa ora 16:00 rare ori seara ). Cu toate astea nu se pune pe mine aproape deloc. Dati-mi un sfat, util, fara sa imi afectez sanatatea in vreun fel. Multumesc! Funda pentru cine are o metoda buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga braza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci, alune, migdale sau fistic.In schimb, rezultatele nu se vor observa in timp record. Daca dupa cateva luni(minimum 3)nu se observa nici-o diferenta,este posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate(cel putin momentan,intrucat odata cu inaintarea in varsta, vei lua in greutate, fara a face ceva anume). Numai bine.

3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Manaca seara tarziu, banuiesc ca nu te bagi la somn la 9 seara. Mai multe dulciuri, paine alba impreuna cu cartofi sau spaghete si manaca mai des, lape gras cu cereale cu ciocolata. Tu mananci ca un om normal care se mentine

| L3xxx a răspuns:

Mananca mai multa paine,cereale, carne, cu toate ca cel mai repede te ingrasi cand mananci dupa 16:00 pe la 8:00, 9:00

| gigipana a răspuns:

Fa sport...si conteaza ce mananci...iti sugerez carne de pui/porc cu legume cu fibre(pastai) si sport(stiu ca ma repet tongue)