| Jhonjle1257 a întrebat:

Vreau sa va intreb cum tratez un abces adica ce pastile si solutii stiti?
Daca l-as sparge cu ce sa il sparg? Cum sa fac sa nu ma doara daca il sparg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Metoda 1
Mergi la un medic stomatolog, iti va prescrie tratament cu antibiotic. Dupa ce va disparea fistula, stomatologul va decude continuarea tratamentului.

Metoda 2
Dava ai dintele cariat, atunci prima data cureti gaura de resturile de mancare, cu o scobitoare.
Prepari o cana de ceai concentrat de MUSETEL (2 plicuri) si clatesti locul cat poti de indelungat (pana ce te inteapa), dupa care scuipi si repeti clatitul. Faci asta in serie cu cate o cana de ceai, de cel putin 3-4 ori pe zi, pana ce fistula se sparge + inca o zi.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi neapărat la stomatologie. Orice medicament oricât de bun și scump ar fi, nu va rezolva problema.
Se poate sparge abcesul acasă și doar dacă acesta este la exteriorul măselei și nu la interior. Durerea nu va fi mai mare decât dacă ai apăsa pe o gingie sănătoasă. Dar recomand stomatologul.

| Andreeush a răspuns:

Indicat ar fi să mergi la stomatolog să îți dea tratament.

| Bizon95 a răspuns:

TE DUCI DE URGENTA LA DOCTOR!
POTI SA MORI DINTR-UN ABCES!

iar daca il spargi singur, poti sa mori, pentru ca se poate varsa puroiul in sange, iar la doctor nu o sa doara pentru ca iti face anestezie

daca nu ai bani de, dentist, mergi la urgente!
DAR MERGI CAT POTI DE REPEDE, NU GLUMESC CA POTI SA MORI!

au existat faraoni care au murit din cauza unui abces dentar, NO SHlT!

DE ASEMENEA, am fost la dentist cand eram mic, si m-am uitat ca la urs, cum DOCTORUL IL AMENINTA PE UNU CU MILITIA DACA NU SE DUCE MAINE LA SPITAL (avea abces si ii trebuia chirurg)... DECI NO SHlT, CHIAR POTI SA MORI!

| Jhonjle1257 explică (pentru Bizon95):

Brr mai usor ma. Si ca sa stii daca il sparg se duce in gura si il pot scuipa...

| Bizon95 a răspuns (pentru Jhonjle1257):

Nu intelegi deloc ideea
nu conteaza ca il drenezi
iti trebuie ajutor medical profesionist, altfel poti sa mori
nu ma crezi, treaba ta, nu sunt mama tuturor ranitilor tongue