| anonim_4396 a întrebat:

Zilele trecute am fost diagnosticat cu miopie -1 cu astigmatism 0.25 OS, miopie -0.75 OD. Este o fază de început de miopie sau este deja o miopie într-o fază iremediabilă? Ochelarii trebuiesc purtați chiar și în sesiuni de lucru la distanță mică (ex: 3 ore la calculator / 3 ore la scris continuu) când nu te avantajează cu nimic, știind că ochiul miop este acomodat pentru vederea de aproape, nefiind nevoit să exercite un efort la fel de intens ca ochiul emetrop. Eu am 18 ani; este posibil ca dioptriile să mai crească sau deja au stagnat? Dacă nu, până când vor mai crește? Ce straturi protectoare există pentru ochelari și cu ce te ajută? Care este prețul mediu unor ochelari? (nu ieftini dar nici prea scumpi). Fundă pentru cel mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

La astigmatism înseamnă că lumina care intră prin cornee, pupilă și iris trece prin tumoarea apoasă (ochiul propriu zis) și nu focalizeaă într-un singur punct pe retină, de aceea nu vezi foarte clar. Practic focalizează în mai multe puncte ceea ce îți conferă ție o imagine neclară. Este o deformare a corneei.
La miopie - un ochi miop este un ochi puțin alungit, o deformație a corneei. Lumina care intră prin ochi prin cornee, pupilă, cristalin și retină focalizează mai în față și nu pe retină. De aceea cei care au miopie văd foarte bine la apropiere și prost la distanță. Se spune că presbiopia (cei care nu văd la apropiere și la citit) apare la vârste foarte înaintate la persoanele care au aceste vicii de refracție ca astigmatism și miopie.
Și da, până la 25 de ani pot să mai crească dioptriile. Să nu crezi că dacă porți ochelari vei scăpa în viitor de astigmatism. Total fals, poți ține sub control dar poate și agrava. Există multe teorii conform cărora purtarea ochelarilor (cârjelor pentru ochi) agraveză mai mult vederea.
Cam 200, 300 RON pe Ramă și lentile de plastic de 100 RON. Te duce undeva la 400 RON și eu zic că e super ok, arată și foarte bine ochelarii, sunt un accesoriu la modă. Poți să ceri ca lentilele să fie și antireflex pentru a nu deranja ochii de lumina puternică și la monitor sau TV.
Eu m-am consultat cu medici oftalmologi și mi-au spus că se poate remedia prin exerciții oculare și o dietă sănătoasă zi de zi pe un an de zile în fazele de început. Până la urmă cu toții ne dorim o vedere clară. Totul ține de tine și de modul în care îți aranjezi exercițiile, să fie efectuate foarte bine, să ai ca un program.
Sper că te-am ajutat!

| MultiCore a răspuns (pentru Anonimuserr):

Știu toată teoria referitoare la astigmatism / miopie. Ceea ce nu știu este ce se întâmplă în realitate, în sensul: este un început de miopie sau este deja o stare puțin avansată? Chiar este necesar să port ochelarii atunci când lucrez la PC pentru 3 ore să zicem? Adică în momentul de față am un avantaj: ochii miopilor sunt acomodați pentru apropiere și dacă port ochelarii, devin din nou „normal", iar ochiul trebuie din nou să depună un efort mai mare de acomodare. Cel miop depune mai puțin efort, el fiind acomodat mai mult decât ochiul sănătos pentru activitățile ce necesită vedere la aproape. Sper că ai înțeles ce vreau să spun.

| Anonimuserr a răspuns (pentru MultiCore):

În cazul tău este un astigmatism incipient. Crede-mă stai foarte bine din punctul acesta de vedere. Cred că vezi destul de bine la depărtare. Este un început de miopie la tine.
Ochelarii în cazul tău trebuie purtați doar atunci când ai nevoie, mergi pe stradă, lucrezi la PC conduci mașina etc. Dar evident orice medic oftalmolog, și optician recomanda cu ardoare purtarea lor mereu. Totuși este un stadiu incipient de astigmatism miopic în cazul tău, prin urmare nu trebuie să îi porți mereu ci atunci când ai nevoie. Nu, nu vei deveni,, normal" și aceste vicii de refracție vor dispărea. Asta este în cazul copiilor mici de 4, 5, 6 ani. Atunci se poate corecta vederea când ochii sunt cruzi. La tine nu va mai avansa, nu vor mai avansa dioptriile.
Oricum dacă un ochi are dioptrii mai mari și celălalt mai mici ei se vor ajuta unul pe celalalt ca să focalizeze bine imaginea. De aceea te pune cu fiecare ochi în parte să vezi la acel panou oftalmologic. Ochiul cu mai puține dioptrii va depune mai mare efort să-l ajute pe celălalt.
Cilindrul este adăugat lentilelor de ochelari și lentilelor de contact pentru a corecta astigmatismul, iar imaginea să fie clară să se focalizeze perfect pe retină sau dacă nu perfect bine.
Ție îți trebuie lentile cu cilindru pentru astigmatism miopic. E treaba opticianului, știe el/ea să dea comandă de ochelari conform rețetei tale și scrisorii medicale.

| MultiCore a răspuns (pentru Anonimuserr):

Când am spus normal mă refeream că devin normal atunci când port ochelarii, adică văd bine. La distanță nu chiar atât de bine văd, pe timp de zi nu recunosc persoanele de pe partea opusă a șoselei, iar faza cu astigmatism este ca și cum nu aș avea. 0.25 cred că nu este de îngrijorat absolut deloc. Faza este că noaptea parcă mi s-ar tripla dioptriile. Am uitat să spun asta. Ar trebui să mă duc la control din nou și să spun că noaptea nu văd deloc bine? Nu știu cum ar putea să evalueze dioptriile mele pe timp de noapte. Ah, și pe mine m-a verificat cu un aparat Auto Kerato-Refractometer. Alea sunt precise sigur, nu? Adică nu au marjă de eroare.

| Anonimuserr a răspuns (pentru MultiCore):

Evident că atunci când porți ochelari vei vedea clar foarte clar. Va fi o diferență substanțială față de cum vezi acum fără ei. Dar sănătos, să scapi de astigmatism și miopie nu vei fi prin purtarea ochelarilor. Poți să recurgi la exerciții oculare sau în viitor când vei fi mai mare de vârstă și vei avea bani la operație Laser, Lasik sau Smile. Cu riscul de a mă repeta, copiii de până în 5, 6 ani pot scăpa dacă poartă ochelari pentru că ochii lor se pot forma.
Nu cred că e cazul să te duci din nou la control. Dacă ți-a pus atropină și te-a pus la dioptron ca să vadă fundul de ochi și modul în care lumina este focalizată sau nu pe retină, e în regulă. Da sunt precise aparatele. Ți-a pus atropina nu? De fapt, e logic că ți-a pus.
Nu există marjă de eroare. Se vede fundul de ochi. Cred că ți-a scris pe rețetă (fund de ochi conform vârstei).

| MultiCore a răspuns (pentru Anonimuserr):

Da, mi-a pus atropină. Mulțumesc mult de răspunsuri. M-ai lămurit în totalitate!

| Anonimuserr a răspuns (pentru MultiCore):

Cu mare drag!
PS: Poți să recurgi la exerciții oculare începând de acum dar nu știu în ce măsură te vor ajuta. Mulți spun că au dat roade 100%. Nu strică să încerci le poți face oriunde și oricând De asemenea în viitor când vei fi mai mare de vârstă și vei avea bani la operație Laser, Lasik sau Smile. 10000 RON costă pentru ambii ochi. Cu riscul de a mă repeta, copiii de până în 5, 6 ani pot scăpa dacă poartă ochelari pentru că ochii lor se pot forma.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miopia creste pana pe la 23 de ani, se poate si mai mult, se poate si mai putin.Depinde.Nu stiu sa-ti zic pretul mediu la ochelari.