| mihaimihai1997 a întrebat:

Salut tuturor,
Eu propun sa spunem fiecare pasii care ii urmeaza pentru a se barbieri, pentru ca toti baietii ce depasesc varsta de 14 ani se barbieresc. Eu fac urmatorii pasi:
1. Cu 5 minute inainte de a ma barbieri ma spal cu apa fierbinte(cat suport) pe fata.
2. Aplic cat mai mult gel de ras pe zonele unde ma barbieresc(fratilor, nu conteaza gelul cu care dai pe fata, eu am incercat Gilette, Nivea, iar acum am luat un Cien de la Lidl. Toate sunt la fel)
3. Las 2 minute sa se inmoaie barba si pe urma dau cu bic-ul(Nici asta nu conteaza, eu prima data am dat cu Gilette Blue 2 Plus, dar ma iritam. Acum cu orice gasesc mai la un pret de bun simt 4-5 lei.)
4. Eu nu dau niciodata in raspal, adica in sens contrar firelor de par, pentru ca iar ma irit
5. Dau cu after shave, la mine nu conteaza ca e cu alcool sau fara, ultimul l-am avut cu alcool. Cand nu am after shave dau si cu spirt.)
6. In loc de after shave puteti sa va spalati pe fata cu apa cat mai rece.
7. Niciodata nu va stergeti cu prosopul dupa ce va barbieriti. Nici nu dati cu mana ca pe urma ustura rau.
Astept parerile tuturor.
P.S.:Eu am 16 ani si prima data m-am barbierit la 14.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

La punctul 6 as mai adauga crema de fata, dupa ce te clatesti dupa barberit, cu apa rece cum ai zis, te poti da cu un pic de crema Nivea, Chamomilla (crema cu musetel) sau cu galbenele.
Punctul 7 ii bun si el, daca te dai cu aftershave atunci te-ai dat degeaba, lasi aftershave-ul sau crema de fata sa intre in piele, iar daca doar te-ai spalat cu apa rece, tamponezi usor, nu te stergi, cu o textila moale.
Cu punctul 3 nu sunt tocmai de acord, dupa ce dai cu crema/gel de ras, este bine sa incepi sa te razi imediat (barba ai inmuiat-o inainte, prin dus sau spalat cu apa calda, nu?), si ca aparat de ras este bine sa folosesti un Mach 3, o lama - ii ea scumpa - dar te tine 2-3 luni, sau chiar mai mult, sau la persoanele care se barberesc mai rar, cu aparat cu lama clasica, nu se "impotmoleste" in firele lungi si poate fi curatat de fire usor.
Punctul 1, corect, este bine sa iti inmoi barba cu apa calda, timp de 5-10 min inainte de barberit.

| mihaimihai1997 explică (pentru Zenithf):

Astia sunt pasii pe care ii urmez eu. Prima data, adica la 14 ani nu ma interesau acesti pasi, pentru ca m-am barbierit doar ca sa imi fac un moft, dar intre timp s-a intarit firul de par si a trebuit sa urmez chestiile astea.

| mihaimihai1997 explică (pentru Zenithf):

Dar despre Gillette Fusion Proglide Power ce parere aveti? Este bun, merita cumparat? Rezerve se gasesc in comert? Care e mai bun..cu baterii sau simplu?

| Zenithf a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Si nu am zis ca ai face rau, doar la punctul 3, cred ca pe termen lung ai economisi bani daca ai folosi o lama care tine mai mult, asta daca nu folosesti acelasi BIC de 10 ori, si ca este mai bine sa te razi imediat dupa ce ai dat cu gelul de ras, pentru ca se usca repede si atunci merge mai greu, cel putin asa este la mine. In rest am mai oferit alte variante la ce ai zis tu ca faci.
Din ce am citit, Fusion Proglide Power este mai performant decat cele anterioare, dar ai nevoie de aceasta performanta extra? Pe de alta parte, lamele sunt din otel-carbon, si asta este mai rezistent la uzura, deci durata de viata mai mare dar nu stiu daca nu este doar reclama, si la seriile anterioare este posibil sa fie folosit acelasi otel, si sa nu mentioneze asta acum, ca omisiunile astea ajuta la reclama.

| mihaimihai1997 explică (pentru Zenithf):

Si Mach 3-ul pe care il folositi ce parere aveti despre el. Mie mi-a placut design-ul la Fusion Proglide Power. Iar un bic nu il pot folosi mai mult de 2-3 ori.

| Zenithf a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Era foarte bun, daca nu lasam barba sa creasca mai mare, altfel se infunda cu par, ca toate aparatele astea noi, si e greu de curatat. Pentru cei care se barberesc cand barba este mare, e mai bine ca intai sa dea cu aparat de tuns, si apoi sa bage BIC-ul, sau Mach-ul, sau sa foloseasca un aparat clasic, care este usor de curatit.

7 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

Am zeci de ani de cand ma barbieresc, nu respect un anume algoritm. E mai mult un gest reflex...
Eu am tenul sensibil si ca after shave folosesc lotiune fara alcool pentru a nu ma irita. Lame folosesc Gillete Fusion Power (la mine conteaza mult calitatea lamei de ras, dar asta depinde de la individ la individ, de factori precum grosimea si densitatea parului facial)

| Niku9 a răspuns:

Mihaimihai1997
pentru ca toti baietii ce depasesc varsta de 14 ani se barbieresc. da eu am 16 ani si nici nu am ce berberi adica barba