| Hehehahah a întrebat:

Salut. Un prieten motociclist a avut acum 2 zile un accident și a ajuns la spital inconștient. Am auzit că este în comă acum. Mă întreb, cam ce șanse are ca sa trăiască? Nu vreau sa moara sad îmi este drag și mă simt oribil... Are 19 ani sad mă întreb cum e in comă. Mai aude? Va mai ști ce s-a întâmplat, după ce se va trezi? Mă va mai ține minte pe mine sau pe membrii familiei lui? A fost un accident destul de urât și a rămas inconștient pe loc. Va mai ști să vorbească? Va rămâne pe viață făcut praf? sad Va rog... Răspundeți. Dau fundă tot ce vreți dacă mă lămuriți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru prietenul tau, dar sansele sa se trezeasca din coma sunt minime.
Uneori este de dorit sa se duca, decat sa ramana o vegetala toata viata, incapabil sa se miste, fiind posibil paralizat.
Asta este unul din motivele pentru care nu am agreat niciodata ca adolescentii sa foloseasca motocicletele, fiindca nu au inca discrenamant si nu realizeaza in ce pericol isi pun viata.
Pacat ca-i atat de tanar sad

| Vântulalb a răspuns:

Numai medicii pot raspunde la asta. Uneori insa nici ei nu stiu ce va fi dupa trezirea din coma.
Apropo de "inconstient", cu tot regretul pentru situatie, inconstient a fost inainte de accident. Atunci cand a ales sa mearga cu viteza peste limita, cand a "taiat" fata masinilor ca sa le depaseasca, cand tot pentru depasire a ales contrasensul, cand a trecut pe rosu pentru ca in mintea sa isi permitea.
Tot ce ramane este ca apropiatii sai sa invete ceva din lectia asta si sa nu-i repete greselile.

| Anuket a răspuns (pentru Vântulalb):

Nici măcar nu știi cum s-a petrecut accidentul. Nu poți să aduci acuze nefondate unei persoane. Sunt foarte mulți care îi bagă pe alții în spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motocicliștii mereu au fost numiți donatori de organe. Adică "inconștienți pe două roți". Viteza te fura imediat și de acolo accidentele grave unde, în majoritatea cazurilor, vina aparține motociclistului. Sa vezi pe drumul pentru Poiana Brașov cum circulă, dacă nu cumva amicul tău se regăsește printre acei motocicliști care acum câteva zile circulau cu viteza pe sens opus ( și în curbă ), pe drumul pentru Poiana Brașov. Marii experții lui pește pe două roți.

| Anuket a răspuns:

Nu te mai gândi așa, nu trebuie să-ți faci filme. Dacă doctorii își fac treaba, ce-o fi o fi. De amintit, cel mai probabil nu-și va aminti întreaga zi a accidentului, momentul impactului nicio șansă. Dacă se va trezi, trebuie să ai răbdare cu el o perioadă.

| VanillaQ a răspuns:

Imi pare rau pentru situatie!
Tot ceea ce tu poti face este sa fi cu gandul la el si sa te rogi daca esti o persoana credincioasa sau sa ai ganduri pozitive ca totul va fi bine.
La aceste intrebari, in masura ar fi sa iti raspunda specialistii, nu se stie ce nervi i-au fost afectati in accident.
Multa sanatate si ganduri pozitive va transmit!

| PascuDenisa a răspuns:

Nu sunt în măsura să-ți răspund la asta, dar las comentariul aici să-i urez tot binele si să speram că totul o să fie ok.Multă sănătate!