| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Urmeaza sa dau vizita medicala la politie.
Din cauza transpiratiei de la sala am facut o infectie fungica fix in zona intima, intre picior si penis. Nu e nimic serios, doar se vede un semicerc maricel rosu/cu tente de maroniu, care provoaca mancarimi ocazional, dar nu e nimic grav. Nu e boala sau ceva. Cum se trateaza si mi se poate interzice intrarea in politie din cauza unei infectii temporare? (tinea cruris se cheama infectia)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la urologie si trateaza te si după aceea mergi la vizita medicala, nici atîta lucru nu stii?

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar acum e perioada si abia acum am sesizat o, nu prea am timp sa mai rezolv de acum. Vreau doar sa stiu daca m ar elimina pentru asta

| Floridori a răspuns:

Diagnosticul ti l-ai pus singur, sau ti-a fost pus in urma analizei cu hidroxid de potasiu?
Intreb, deoarece daca te-ai autodiagnosticat, este posibil sa fie alt tip de infectie fungica, tinea cruris pe care o mentionezi neavand legatura cu transpiratia, sau mersul la sala.Aceasta se ia de la animale precum catei sau pisici, ori daca imprumuti haine (in special din lana) de la o persoana infectata.
Tinea cruris se poate confunda usor cu lichenul simplu, candidoza, eritrasma, chiar si cu anumite tipuri de dermatita.
Evident ca tratamentul poate fi diferit in functie de diagnostic.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Am cautat pe net, m-am uitat la asemanari. Nu am fost in niciun contact cu animal, in special in zona aia, deci nu stiu daca asta e cauza. Am avut candidoza penila, se poate trata cu acelasi unguent? (travogen)

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Inteleg, dar chiar si un medic ar avea nevoie de o analiza facuta in laborator pentru a fi sigur si a distinge o afectiune de alta.Nu ar putea stabili un diagnostic 100% sigur doar printr-un examen vizual, cu atat mai putin s-ar putea face asta doar comparand fotografii de pe Google.
Mai ales daca spui ca nu ai intrat in contact (nu neaparat in zona aceea) cu animale de companie, sau nu ai imprumutat haine de la altcineva care ar fi putut fi infectat, imi este greu sa cred ca este vorba despre tinea cruris.

Ar putea fi o recidiva a candidozei, sau ar putea fi eritrasma (ceea ce inclin mai mult sa cred).
Pentru ca spui ca nu ai prea mult timp si vrei sa te prezinti acolo fara emotii si fara cusur, atunci foloseste Clotrimazol unguent.Este destul de generic in tratarea acestor inflamatii fungice sau bacteriene.
Te speli bine cu apa si sapun de minim 2 ori pe zi, te asiguri sa usuci bine zona, apoi aplici unguentul de 2-3 ori pe zi.
Chiar daca poate trebuie sa te prezinti acolo inainte, sau chiar daca pare ca s-a vindecat, tu continua tratamentul pe o perioada de cel putin 2 saptamani, fara intreruperi, deoarece daca intrerupi inainte, poti face infectia sa reapara mai puternica si mai agresiva.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Pot face sa se diminueze aparentele in jur de cateva zile? Si am si travogen, care mi-a tratat candidoza, pot s o folosesc pentru tratarea acestei probleme? Nu as vrea sa le spun parintilor pentru ca se vor ingrijora foarte tare. Este oricum motiv de eliminare totusi?

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Din cate stiu, o infectie fungica nu ar trebui sa reprezinte o problema atat de mare incat sa nu treci examenul medical, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa tratezi.
Problema mare este ca nu stii ce este de fapt...
Clotrimazolul si Travogenul nu sunt acelasi lucru, dar tu faci cum crezi... Oricum, nu vorbim de multi bani pentru achizitionarea unguentului.In functie de cantitate, variaza intre 8 si 15lei, aproximativ.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Floridori):

Nu e problema de bani, atat timp cat e pentru sanatatea mea nu conteaza banii. Vreau doar sa nu ii ingrijorez pe ai mei, deci pot folosi travogen? Intr adevar infectia asta nu pare sa fie grava deloc, nici nu o bagam in seama, dar daca e problema pentru medical ar fi grav

| Floridori a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Eu nu as folosi Travogen, ci as folosi Clotrimazol daca nu as avea habar ce este in realitate.Clotrimazolul este mai generic si acopera o gama larga de infectii, atat fungice cat si bacteriene, pe cand Travogenul este folosit pentru combaterea anumitor infectii fungice, deci este mai specific.
Dar, ti-am spus, tu cu organismul tau poti face cum consideri ca este mai bine.