| Frank51 a întrebat:

Urmează să îmi pun aparat dentar luna următoare, medicul ortodont mi-a făcut plan de tratament in care mi se extrag 2 premolari. Recent am gasit pe net asta: https://ancaoltean.ro/......tal-first/

În care zice că se poate fără extracții. E bullshit sau inca nu exista multe detalii despre asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Și eu am avut aparat dentar. După ce a văzut radiografiile, ortodonta mi-a spus că am 2 opțiuni: fie 4 extracții (nu mai știu exact ce dinți, dar oricum toți erau sănătoși) ca să aibă loc restul dinților frumos, fie îmi pune aparat așa și toți dinții vor fi împinși in fata, dar exista riscul ca osul maxilarului sa cedeze. Aveam o frica foarte mare de sânge/extracții/dentisti, dat după ce am vorbit cu părinții am ajuns la concluzia că dacă tot fac un lucru să-l fac până la capat, so apoi, cat de rău poate fi? Aveam un coleg de clasa care avea aparat și avea dinții toți foarte in fata. De-abia atunci mi-am dat seama de ce e așa. Când am ajuns la facultate, colega de camera trebuia să-și luna aparat dentar și ortodontic i-a spus iar așa că are nevoie de extracții, dar nu i-am spus de varianta că se poate și fără. Acum nu știu ce sfat să-ți dau. Dar îți spun atât: este medic, a făcut o școală și știe ce spune. Nu poți avea pretenții la lucruri ce nu se pot realiza happy sigur că desprinde de la caz la caz, la unii se pot anumite lucruri, la alții nu. Daca consideri că nu ai încredere în ortodont, mergi la un altul la consult și intreaba-l despre acel procedeu. Daca spune că nu este posibil sau e foarte costisitor sau eu știu, va trebui sa ramai la extracții. Până la urmă, am avut 4 dinți scoși (toți sănătoși și necariati, evident), iar mai apoi cele 4 masele de minte scoase toate prin operatie (nu erau încă ieșite pentru că ar fi împins restul dinților). Acum nu îmi mai e frica de dentist, pentru că nu mai au ce sa-mi facă laughing In plus, o extracție nu e așa grea. Rogi înainte să îți facă injecția sa te de-a cu spray și să anestezieze locul sa nu simți acul, aștepți un pic și gata. Nimeni nu își va putea da seama după aceea că ai avut extracții. Succes!winking

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit de persoane carora doar li s-au slefuit cativa dinti asa incat sa incapa toti, nu stiu cat e de adevarat. Personal, nu cred ca as accepta sa mi se extraga dinti daca sunt sanatosi, poate mai sunt alternative. Daca nu te simti confortabil cu idea asta ai putea merge si la alti ortodonti care au recenzii bune si sa vezi daca mai exista solutii.

| Frank51 explică (pentru anonim_4396):

Asta cu slefuirea nu mi se pare ok. Eu chiar am nevoie de spatiu maricel, probabil in cazul meu nu exista alta solutie asa cum a zis cineva mai sus. Oricum, o sa imi intreb ortodontul sa vedem ce explicatie imi poate da.