| Rocorov a întrebat:

Salut utilizatori TPU, as avea nevoie de ajutor, adică nu știu ce să fac. Ieri am ridicat o greutate mare pot spune, un butoi cu varza și m-am cam forțat că nu e așa ușor de ridicat, toate bune și mă trezesc că începe să mă doară in zona inghinala, bine nu foarte grav sa nu mai pot dar in pat când mă întorc mă doare putin, m-am uitat și nu era nimic umflat dar nici nu știu cm cat de umflat trebuie sa fie. Țin să menționez că eu când eram mai mic am mai fost operat de hernie tot în zona aceasta. Oare să fie doar o durere de moment că am ridicat butoiul? Nu stiu, un ajutor daca se poate ar fi super. In caz că nu dispare durerea in maxim o săptămână am sa merg la doctor dar până atunci am zis sa vă întreb și pe voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E hernie sigur. daca nu te pazesti poti face din nou.mergi la medic poate nu e totusi de operatie si I da un brau

| anonim_4396 a răspuns (pentru katy):

Merge si cu braul.
Sau se gasesc la Bucuresti un fel de hamuri din piele, sau chiloti, ce-or fi.
taraie-brau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru hernia inghinala trebuie toata viata sa te feresti de ridicari bruste si smucituri.
Eu am baut cate o cana dimineata si una seara de lapte in care pui o lingurita de troscot si una de cicoare.
Lasi 10 minute sa se infuzeze, cand e laptele fierbinte.
Strecori si bei.
Are un efect bun ca intareste praporul.
Local poti pune un bandaj cu spirt ca sa incalzeasca zona.
Si sa porti sosete groase, sa eviti frigul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te faci bine, ne dai si noua cate o varza, din butoi.

| NonZarek a răspuns:

Cel mai probabil, fiind operat de hernie, sa te fi afectat puțin efortul acela. Dacă nu dispare durerea în 5 zile, mergi urgent la medic, însă dacă dispare pana atunci, e ok, Te doare ca ai depus multă forță și fiind și operat e normal.