| AlexRomanPaltiniss a întrebat:

Va rog foarte mult sa ma ajutati la următoarea întrebare. Ce poate fi acel moment in care te uiți la televizor si pui mâinile la ochi sau închizi ochii (in 1-2 secunde) si vezi ceva linii luminoase? (le vad cat timp ma uit la tv cu ochii inchisi) Si poate avea o legătură cu miodezopsiile? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este un fenomen normal de remanenta a nervilor oculari, mai ales daca luminozitatea si/saz contrastul televizorului este prea mare fata de ambient.

| AlexRomanPaltiniss explică (pentru Bula):

Aa deci se remediaza nervul ocular... dar am problema asta de nu stiu cati ani. sad Această problemă o ai si tu?

| Bula a răspuns (pentru AlexRomanPaltiniss):

Nu am zis ca se remediaza nervul ocular.

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Intuneric BEZNA, de cel putin 5 minute (ochii se ajusteaza pentru intuneric), aprinzi becul si te uiti direct la bec de la o distanta mica, si apoi il inchizi... NU MAI VEZI NIMIC, dar vezi o pata alba stralucitoare acolo unde era becul

incearca asta, e NORMAL... DAAAAAAAAAAAR

NU abuza de experimentul asta, nu sunt responsabil ca ramai cu "ochii in soare" tongue