| IonutPetre12 a întrebat:

Salut.Va rog sa nu cititi si sa nu raspundeti daca aveti chef de misto.Am un furunc, am fost la dermatolog, mi-a dat augumentin pe 10 zile, 2 capsule pe zi.L-am intrebat ce sa fac daca se sparge din nou si a spus sa il ajut si eu.Azi l-am spart, era destul de mare si ma durea. Dupa ce am stors cat am putut de bine, tot a ramas cam de marimea unie alune. Dupa m-am spalat si l-am frecat bine cu protex si acum am pus betadina cred pe el.Ar trebui sa mai fac ceva? Sau am facut ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu mai pune betadina pe el, fiindca se usca "iesirea", iar puroiul nu mai poate sa iasa complet!
Mergi la farmacie si cere "Crema Neagra" ( "IHTIOL" ) si crema carecontina tetraciclina (foarte eficace este "HEMORSON", folosit si pentru hemoroizi).
Cu Ihtiol ungi bine furunculul si cca. 2-3 cm in jurul lui, dupa care il acoperi cu servetel sau hartie igienica, in 3-4 straturi (sa absoarbe puroiul cand va iesi, in maxim 2 zile). Cand simti ca s-a spart (nu mai simti aceea apasare), storci furunculul la maxim, pana ce nu mai iese nicipuroi, nici sange si nu mai simti nici acel nod!
Daca nodul nu dispare complet, atunci mai dai un rand de Ihtiol.
Intre timp iei si tratamentul cu antibiotic (Augumentin).
Dupa ce s-a curatat complet puroiul, speli cu apa calduta si sapun antibacterian /sapun de casa, stergi la uscat, dupa care ungi subtire cu Hemorsal. Timp de jumat de ora - o ora nu imbraci nimic peste, lasi sa se absoarbe bine crema in piele!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune apă oxigenată ca sa cureti bine rana si rivanol, si după ce pui apă oxigenată dai cu baneocin pudră ca sa grabesti vindecarea, si continui tratamentul cu augmentin, asa cum ti la dat medicul la 8 sau 12 ore, dar ia si o protectie pentru stomac, deoarece augmentinul dă diarie.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai facut rau, acum vei scapa incet incet, doar sa nu lasi mizerie acolo, sa feresti de asta. A ramas aluna aia adica varful ala, nu e problema.

| alina2k18 a răspuns:

E ok, probabil nu trebuia sa insisti cu storsul, e normal sa ramana asa dupa ce ai stors.
Iei antibiotic deci o sa elimini infectia din corp.

| IonutPetre12 explică (pentru alina2k18):

Pai azi iau ultima pastila si tot nu a trecut.

| alina2k18 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Trebuie sa se vindece zona acum. Nu mai umbla la el, ai drenat puroiul colectat, a fost de ajuns, doar spala de 2 ori pe zi cu sapun antibacterian si atat

| IonutPetre12 explică (pentru alina2k18):

Dupa ce il spal parca se umfla si mai rau

| alina2k18 a răspuns (pentru IonutPetre12):

E absolut normal sa ai inflamatie pentru cateva zile, in ce zona a fost?

| IonutPetre12 explică (pentru alina2k18):

Il am de vreo 6 luni in zona dintre anus si testicule

| alina2k18 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Atunci sa nu porti haine stramte si sa ai grija la igiena intotdeauna- spalat de 2ori pe zi cu sapun antibacterian. Eventual du-te din nou la medic peste 2 saptamani ca sa examineze zona si sa iti dea o recomandare daca e cazul.

| IonutPetre12 explică (pentru alina2k18):

Problema e ca stau la scoala 6 7 ore pe zi si se pune presiune pe el si cred ca din cauza asta se umfla.Adica si dim cauza asta

| anonimg a răspuns (pentru IonutPetre12):

Daca banuiesti cauza, atunci trebuie sa mergi la medicul de familie si sa iti dea o scutire pentru scoala suficient de mare ca problema sa dispara complet.

| Bizon95 a răspuns:

Ar trebui sa pui betadina pe un betisor cu vata de urechi si sa il infigi pana jos intr-un furuncul asa de mare
iar stors-ul ar trebui sa fie pana iese sange si NUMAI sange si nu puroi

cat despre chef de misto/katerinka, NU EXISTA SITUATIE IN CARE SA NU AM CHEF, altfel viata asta NU merita traita big grin tongue big grin

| IonutPetre12 explică (pentru Bizon95):

Ma refer ca eu am o problema si cine vine si ma ia la misto fara sa ma ajute cu nimic.si mie imi place sa rad dar o fac cand trebuie

| alina2k18 a răspuns (pentru Bizon95):

Adica sa isi introduca acel betisor in CARNE?
Jesus Christ, iti dai seama ca doar un medic poate lucra in profunzime daca este cazul in situatia lui si asta se face intr-un MEDIU STERIL cu instrumente sterile?

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Bizon95):

Iti traiesti la maxim viata tocmai cand ii respecti pe toti. Poti sa te bucuri de viata in multe feluri. Daca esti bun cu toti, ai o bucurie si o liniste interioara pe care nu o intelege oricine. Pentru utilizatorul care a pus intrebarea:stai linistit, o sa iti treaca, daca ai urmat tratamentul prescris de medic. Consulta te cu el daca nu iti trece, el este in masura sa iti spuna ce sa faci in continuare.

| Bizon95 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

"Iti traiesti la maxim viata tocmai cand ii respecti pe toti."
SIGURRRR, cel mai mult o respect pe SCROAFA viorica dancila,
ba NU, stai, tot imi traiesc viata la maxim daca respect ASA O SCROAFA?!?!?!?
ESTI SIGUR?!?!?, PE BUNE?!?!?

exista o vorba in inglij: "why so serious?!?!?"
faptul ca sunt dispus sa fac katerinka nu are ABSOLUT NIMIC DE A FACE CU RESPECTUL, eu imi respect interlocutorii, DACA MERITA, insa daca vreodata, ORICAND o sa imi pierd umorul, o sa ma arunc de pe prima cladire inalta, PENTRU CA viata FARA umor/katerinka, NU MERITA TRAITA... PUNCT

P U N C T

| Bizon95 a răspuns (pentru alina2k18):

Dupa intrebarea asta am cautat un videoclip, dar nu reusesc sa il regasesc, in care cineva (pare o doctora, dupa maini si NUMAI dupa maini) scoate cam 2 linguri de puroi, sange si alt RAHAT (nu exista cuvant mai precis), il strange in vreo 3 servetele, apoi baga o mica foarfeca (cat aia de pielite) si curata niste chestii care tineau furunculul intins in interior, apoi baga alcool medicinal (evident a facut anestezie inainte) si apoi bandajeaza

iar furunculul era putin PREA aproape de colana vertebrala, 1-2cm mai la dreapta si vorbeam de unul complet paralizat de la brau in jos din cauza unui furucul

DACA as avea un furuncul la care sa am acces cu mainile mele (in exemplul de mai sus nu avea) l-as trata ca PE UN DUSMAN oricat as suferi sa il curat si sa il DEZINFECTEZ IN RAUTATE

IN ULTIMA RAUTATE

ORICAT M-AR DUREA

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Bizon95):

Poate nu m-am exprimat bine.Eu nu m-am referit la cineva anume, ma refeream la faptul ca persoanele care nu raspund in acelasi mod uneia cu care nu se inteleg, adica respecta faptul ca persoana respectiva are o alta personalitate decat a ei si ca e greu sa o convinga de ceva,
sunt mai impacate cu ele si, implicit, au un sentiment (mai profund )de bucurie, pentru ca sunt mai diferite, cu alte cuvinte. Dar fireste, fiecare are parerea lui, evident o respect si pe a ta. Nu am vrut sa zic ca nu e bine sa ai umor (cand e cazul) O seara buna.

| Bizon95 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Ok
o seara buna si tie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Unii se absorb cu ceva betadina aplicata extern si atit. Mai poate ajuta foarte mult o crema cu marul lupului sau cea cu ihtiol mentionata mai sus. Eu am avut un chist pilonidal si am scapat de el cu marul lupului.

| Goete a răspuns:

Cumpara argint coloidal de la farmacie si pune pe el.
Citeste pe net despre argintul coloidal, noi il folosim in famioie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De vindecat se vindeca da iti va ramane semn, iti recomand miere de manuka da sa fie bio si eu am avut si imi apare culmea tot in acelasi loc si pun ichtiol crema neagra numa ca am facut greseala ca am pus eucoplast si l-am tinut mult si o ramas semn maroniu ori de la furunc ori de la eucoplast... daca nu da semne de vindecare mergi la doctor

| 1231242 a răspuns:

Augmentin este antibiotic, deci continuă cu antibiotic, pentru că este o infecție.

| IonutPetre12 explică (pentru 1231242):

Au trecut 10 de zile.Doamna de la spital mi-a dat doar pe 10 zile si nu mai am pastile

| 1231242 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Vei fi bine.

| AdynaS a răspuns:

Eu cu Ichtiol am scapat de furuncule, se aplica direct pe furuncule.