| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum ati scapat de negi? Eu n-am reusit sa scap de ei, mi i-au "taiat' cu laserul si dupa mi-au dat o crema sa ma dau cu ea de 2 ori pe zi parca. m-am dat si mai mult i-am intins, si acum ii mai am. Ceva solutii naturale care a mers la voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Când rupi rostopasca, aceasta lasa o zeamă. Zeama aceasta este buna sa o pui pe negi de cate ori doresti pe zi. Eu asa am scăpat de ei in adolescență.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Negii se elimina radical si definitiv cu BISTURIU, chirurgical.
Daca ai platit sa le scoata cu laserul, mergi inapoi sa te rezolve ei!

| DeyCj a răspuns:

Este o plantă medicinală (unii îi zic buruiană şi popular e numita iarbă de negi) ce crește mai pe tot locul ce-i spune rostopască. Seva ei de culoare portocalie cicatrizează negii.Să ai grijă că planta este toxică și nu e bine să îi aplici seva pe leziuni(zgârieturi, înțepături, tăieturi, etc).
Aici: https://prodieta.ro/......-naturist/
sunt şi ceva sfaturi despre cum s-o folosești.
Rostopasca arată aşa: https://fotobartesch.files.wordpress.com/2012/05/rostopasca2.jpg
şi aşa cum ziceam o poți găsi şi vb aia, în spatele casei.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa intrebi la farmacie de o solutie care ii arde.E o sticluta de sticla cu o pensula te dai pe negi si bandajezi cu un plasture.Doar ca nu mai stiu cum se numeste

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rostopasca contine un lichid portocaliu pe care-l poti aplica pe negi de 3 ori pe zi pana la disparitia acestora.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Am 3 cazuri in familie : eu, unchemiu si varamiu.
Eu i-am rupt si am scapat de ei
Unchemiu i-a ars cu tigarea
Iar varamiu s-a chinuit luni de zile cu solutii de la farmacie dar i-au trecut intr-un final.
Acum dupa parerea mea ai putea incerca una din cele 3 de mai sus.

| Cristian0015 a răspuns:

Eu am fost la dermatolog si mi-a dat duofilm, gasestibla farmacie e in jur de 40 lei, dar e eficienta

| Florin_Andrei_2002 a răspuns:

Eu sincer sa-ti zic am avut un neg pe talpa piciorului, si l am lasat un pic(vreo saptamana ) si apoi am dat cu o crema de la farmacie parca, si nimic. Apoi m-am horatar sa incerc sa-l scot. dupa vreo 30 minute de incarcari mi-am scos aproximativ jumatate din el, te v-a durea nu pot sa te mint, apoi iti va da sangele. Dupa am mai asteptat vreo saptamana iarasi cu aceeiasi crema si tot nimic..am sperat poate trece. L-am mai lasat 2-3 zile si a cazut jumatate singur, in timp de alergam, iar cand am ajuns acasa iarasi l-am scobit si am dat totul afara, dar nu te v-a mai durea deloc, si dupa 2-3 saptamani iti va trece de tot