| nicusor222 a întrebat:

Salut! Voi o sa va vaccinati de COVID-ul asta?
Am auzit numai lucuri urate de vaccin...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce lucruri urate ai auzit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai auzit doar ce ai ascultat.

| Frank51 a răspuns:

Nu este obligatoriu, este decizia ta. Eu ma vaccinez.

| johnnny123 a răspuns:

Daca ai auzit "numai lucruri urate" cred ca este momentul sa te informezi si din alte surse, nu doar de pe grupurile de anti-vaccinisti.

| gemeni6226 a răspuns:

De cand a inceput anul trecut aceasta pandemie oamenii s-au impartit in doua grupuri unii care se temeau si altii care tagaduiau existenta ei.Acuma pot sa spun ca eu nu m-am vaccinat pentru ca am crezut birfelor de pe internet si am primit covidul stau si sufar deja de o saptamana jumate acasa.Si baiatul meu e in carantina cu mine dar el a primit vaccinul si la testul facut impreuna cu mine in aceeasi zi el a iesit negativ eu pozitiv.Deci vaccinul apara.A luat vaccin si fata mea si soacra si cumnata si nu se pling de efecte secundare.Am devenit si eu mai curajoasa sa iau vaccin ca a suferi de covid nu seamana cu absolut nici o raceala ce am avut vreodata in viata si nu-l mai vreau sa repet.Eu mereu am fost mindra ca de 40 de ani de cand lucrez nu am fost niciodata in concediu medical ca am avut grija de sanatate.Dar acum asta nu am putut ocoli si nici macar nu stiu cum am primit-o ca de stiam ma feream.

| Legion7X a răspuns:

Crezi că nu o să mai răcească lumea după vaccin sau nu o să mai ia virusul? O să vedem pe parcurs, de ce este bun și ce mai se minte. Eu am făcut și vaccinul de gripă obișnuit, și tot am răcit având sistemul imunitar slab.

| Eireann a răspuns (pentru Legion7X):

Stii ca gripa si raceala sunt lucruri diferite, nu? Poti sa te vaccinezi de gripa si sa ai bronsita sau viroza de 10 ori, daca nu e gripa ( influenza) inseamna ca a fost eficient.

| Legion7X a răspuns (pentru Eireann):

Nu știu ce să îți spun, face fiecare ce crede.

| Eireann a răspuns:

Am auzit numai lucruri urate despre covid. Da, cat de curand ca sunt in grupa de risc.

| NotNamed a răspuns:

Din initiativa mea nu ma voi duce pentru ca aici sunt cazuri putine, in zona in care stau, asa ca nu e o necesitate urgenta. Daca vor veni sa ma intepe n.o sa am nimic in potriva. Sunt un realist si stiu ca vaccinul este 100% facut pentru a combate acel virus nenorocit. Era si logic ca dupa 1 an daca a si aparut sa existe si cateva cazuri adverse minore. In Romania s.au vaccinat deja cateva sute de mii de persoane. Numărul total de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare, începând din 27 decembrie 2020, este de 661 comune și minore, dintre care:
– 259 reacții locale cu durere la locul injectării;
– 402 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie);
Deci n.am de ce sa ma tem. Abia astept sa se vaccineze cat mai multi sa vedem cine mai zice ceva conspirativ. Deja vad pe tiktok diferiți oameni care încurajează sa nu facem vaccinul si nici sa nu stam la ganduri pe asa ceva, iar ca o dovada ar fi ca vaccinul s-a facut prea repede si cica deja au murit multe persoane de la vaccin.
Sunt curios de unde afirmatiile astea cand nici macar n.a existat o reactie adversa grava din cei peste 200.000 vaccinati. Oamenii astia conspirationisti care lanseaza astfel de idei total false merita sa moara arsi pe rug ca tot sunt ei cu credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate, dar imi e frica si mie ca sunt la risc si astia te lasa sa mori daca ai vreo problema

| Goddessss a răspuns:

încă nu. mai aștept sa vad ce se întâmplă

| badpanda a răspuns:

Am avut Covid de curand si n-a fost asa de rau. Sunt vaccinat natural deocamdata.

| badpanda a răspuns (pentru badpanda):

Cauta despre vaccine- enhanced disease.
Eu sunt provaccin dar tehnologia mARN este altceva.

| Whitesnake99 a răspuns:

Daca primele tale posturi TV la favorite sunt Antena 3 si Romania TV cred si eu ca ai auzit lucruri urate...

| Răzvi42 a răspuns:

Eu m-am vaccinat.Am inceput sa prind 5g pe telefon, chiar daca acesta e 4g.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Răzvi42):

Si eu m-am vaccinat si acum pot sa print 5g pe Nokia 3310 si acum pot sa prind si pokemoni, pana acum numai Chuck Norris putea face asta, dar acum si eu pentru ca m-am vaccinat

| Răzvi42 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Se vede ca esti copil la ce si cum scrii. Pacat...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Răzvi42):

Multumesc, e cel mai frumos lucru pe care mi l-a spus cineva azi - ca sunt copil
SINCER MULTUMESC big grin