| collapse2001 a întrebat:

Vreau o parere despre aceste simptome, si ce ar trebui sa fac, sau daca vi s-a intamplat si unora, fiindca din grupul meu de prieteni, chiar si cei mai depedenti de calculator n-au avut altfel de simptome.
Vad randurile stramb, iar randurile albe cu fundal negru le vad dublu, de fapt cam orice lumina ( ledul de la laptop, sau alte chestii) le vad dublu si se accentueaza cand ma uit de jos. Daca strang din ochi deja le vad la distanta de cativa cm dublura. In general mi se deformeaza obiectele. Am o problema cu "coada ochiului" cand merg normal am impresia ca obiectele pe care le vad putin, cu coada ochiului se misca, eu mergand in spre pat am impresia ca masa se misca. Am si niste halucinatii, daca ma uit mai brusc la boxa, am impresia ca difuzoarele ei se misca, ca si cum muzica ar fi pornita, sper ca ati inteles la ce ma refer. Pot toate astea sa fie de la depedenta de calculator? Desi nu stau exagerat de mult. Am fost diagnosticat cu astigmatism. In rest nu am nimic, am facut si un RMN si un examen de camp vizual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bondarule, și se arată de ochelari! Fă o vizită la oftalmolog, e clar că e nevoie

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Exact de astigmatism voiam sa zic si eu. Nu cred ca e de la dependenta de calculator. Eu satu multe ore pe el, si am numa ceva miopie. Ar trebui sa conculti un medic, nu este de gluma cu asa ceva. TPU nu cred ca te poate ajuta prea mult si in niciun caz nu poate inlocui expertiza unui medic specialist. Asa ca du te la oftalmolog. Sanatatea ta este pe primul loc!

| collapse2001 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Am facut cum am spus mai sus o vizita la oftamolog, mi s-a facut un examen de camp vizual, mi.a iesit bine, iar dupa aceea am fost trimis la un RMN, din nou a iesit bine