| Sergiubalan32 a întrebat:

Salut, vreau sa dau la Academia de politie/ subofiteri si as vrea sa stiu daca este o problema daca am rahitism la piept, am auzit ca se poate pica din asa ceva, e adevarat?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Academia de Politie nu produce subofiteri ci subinspectori, un fel de civili in uniforma si echivalentul gradului de sublocotenent de la pompieri si jandarmi (tot in AP)!
2. Subofiterii sunt produsul scolilor de jandarmi si pompieri.
3.Scolile de politie produc agenti, echivalentul subofiterilor dar pe jumatate civili.
4.N-am studiat ca nu ma intereseaza dar cred ca rahitismul este problema care te pica oriunde l-ai avea. Poti studia barmele medicale, comune, privind admiterea in institutiile militare: http://bit.ly/2J789BS

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-e teama ca ca nu esti eligibil pentru acest serviciu, fiindca din cauza rahitismului nu ai capacitatea toracica dezvoltata suficient si probabil nici plamanii. Aceasta ar putea fi un motiv serios de a fii refuzat la vizita medicala.
Te sfatuiesc sa intrebi medicul de familie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti da infractorul un pumn in piept si... MORI
ce zici, ca institutie, politia nu o sa pice vinovata?!?

| NeedHelp1 a răspuns:

Salut Sergiu!
Vreau sa încep prin a-ți spune să nu iei în considerare răspunsurile pe care le-ai primit până acum la întrebarea ta.

Am văzut că mi-ai scris și în privat. Scuze că nu ți-am răspuns, nu am mai intrat de ceva timp pe site.

Am consultat și eu la rândul meu o grămadă de forum-uri și de site-uri și singurele răspunsuri pe care le-am găsit au fost: 1.ca poți fii admis 2. că ar trebui sa te interesezi la un medic ( dar nu la medicul de familie cum a precizat @Jassmina rolling on the floor)) Medicul de familie îți poate răspunde din auzite, în niciun caz concret. Ar trebui să te interesezi la inspectoratul de poliție din orașul tău. Acolo poți primi un răspuns care să conteze cu adevărat.
Cum spuneam, nu am văzut niciodată un răspuns negativ cu privire la această întrebare.
Acum, aici, este prima dată rolling on the floor
Dar nu te lua după cei 2 pentru că habar n-au despre ce vorbesc, evident.

Despre răspunsul lui @Zuzu1991 nu am ce sa zic decât că este un dobitoc care da dovada de o ipocrizie incorigibila și cam atât.
El săracul nici nu știe cu ce se mănâncă problema asta de sănătate. E paralel.
Sunt foarte puține cazuri care ajung la probleme grave de sănătate. Un număr infim. (Știu o persoana cu rahitism care bate 5 polițiști d-astia burtoși din poliția noastră rolling on the floor)

Deci... cunosc chiar 2 persoane cu rahitism(acum mi-am adus aminte de încă un prieten) care nu au niciun fel de problema cardiacă sau cu plămânii.
Dacă dau vreo probă la Academie sau alta instituție militară... e pistol cu apă pentru ei.
Pariez orice că se clasează în primii 2!
Plus că au amândoi o condiție fizică extraordinară. Oamenii aleargă de mănâncă pământul și nu i-am văzut să obosească vreodată.
Au făcut amândoi fotbal. Obișnuiam să jucăm zilnic fotbal în fiecare vară. Tocmai ei doi aveau cea mai bună condiție fizică dintre toți.
(plus că nici nu avem noi niște probe sportive adevărate, cum vezi în alte țări, la noi nu trebuie sa fii cine știe ce sportiv sa le promovezi).

Ce pot să-ți spun mai mult este că am auzit că unul s-a interesat la un medic cu privire la această problema și a primit un răspuns pozitiv. (Acum nu știu să-ți zic ce fel de medic, nu știu dacă era de la ipj, dar i-a răspuns afirmativ.)

Acum să-ți spun și părerea mea. Eu unul nu văd de ce ar fi un impediment.
Atât timp cât tu nu prezinți probleme cardiace sau la plămâni ȘI atât timp cât promovezi probele sportive... NU VĂD UNDE ESTE PROBLEMA!

Bagi o grămadă de burtoși în poliție... și o persoana cu adevărat pregătită sportiv care îți pune în fund 5 polițiști o respingi, nu vad logica!

Dacă vrei un răspuns sigur du-te cu încredere la ipj și întreabă. Eu cred că nu reprezintă un impediment. Nu ar trebui să reprezinte.
Îți urez sănătate și bagă sport!

| NeedHelp1 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Și am o rugăminte la tine.

Să NU îmi declari răspunsul ca fiind "câștigător".