| Claude1090 a întrebat:

Salut vreau sa ma adresez cu o intrebare.
Ieri m-am trezit cu o durere de burta severa, aveam senzatia de bule cu țepi in interior o durere accentuata dar care m-a lasat astă noapte dupa ce am luat diferite medicamente.
Dupa durerea respectiva am ramas cu o senzatie de țepi cand merg sau ma misc mai brusc în partea dreapta a spatelui e ca și cum aș fi avut o întindere bazata pe o miscare brusca.
Daca stau jos nu ma mai doare decat daca ma misc brusc.
Am cautat pe internet si nu imi da nimic.mi-e frica sa nu fie apendicita m-am uitat la simptome si nu am gen febra diaree sau umflarea abdomenului.ce poate fi?
Ceva la rinichi?
Imi e teama rău.
Va rog un raspuns bun si dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii o simpla indigestie datorata unor mancaruri sau bauturi care tiau facut rau si ti-au provocat dureri acute de burta si crampe.
Dupa cum vad in istoricul intrebarilor tale, tu ai deja o ipohondrie, deci, cel mai p[robabil este o banala indigestie dar exagerata din cauza ipohondriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu medicu de familie. Nu mai lua tu medicamente a proasta, intreaba si medicu si la farmacie

| BabaOarba a răspuns:

Senzatia de intepaturi in abdomen este data de gazele acumulate. Pot fi localizate intr-un anume loc sau generalizate. Cel mai eficient tratament este carbunele medicinal, combinat si cu Triferment, de maxim 4 ori pe zi. Atentie, carbunele medicinal poate produce constipatie daca e luat in exces.

Daca totusi simptomele nu trec, trebuie consultat un medic. Gazele sunt un semn ca tranzitul intestinal nu functioneaza cum trebuie. Sunt de evitat alimentele care provoaca gaze, si e necesara miscarea, mersul pe jos este foarte bun.

| Claude1090 explică (pentru BabaOarba):

Cred că nu este vorba de apenticită.
Văd pe net atâtea pareri, la adresa durerilor si semnelor.
Acum nu stiu ce sa zic în privința mea.
Mă doare in partea dreapta jos mai înspre spate gen întepaturi cand fac miscari bruste sau merg..imi e teama sa nu fie chiar apendicita.în afară de simptomele astea nu am altele cum ar fi greata, varsaturi, umflarea abdomenului, durere in jurul buricului, etc.

| BabaOarba a răspuns (pentru Claude1090):

Eu am avut apendicita si singurul simptom a fost o durere in partea dreapta jos. Fara febra, fara greata, fara sa se duca durerea pe picior in jos. Durerea era una continua, indiferent de pozitie, nu foarte mare, undeva adanc in abdomen. O durere profunda, nu ca o intepatura.

Orice apendice inflamat se vede la ecografie.