| andreigustaviol a întrebat:

Salut, vreau sa ma reapuc de sala, am facut cam doi ani dar am luat o pauza de cateva luni, vreau sa ma apuc din nou, dar vreau doar sa fac cardio, adica este vorba de un abonament la care am acces la aparetel de cardio, gen : banda, bicicleta, etc. Si ma gandeam sa alerg gen pe banda cam 5km / zi si as vrea sa merg de cca. 5 ori pe sapt, si ar veni sa merg luni....vineri si sa alerg cate 5 km + sa fac exercitii cu greutatea mea corporala, flotari, genoflexiuni, tractiuni, etc. ( astea acasa), mentionez ca marti si joi fac si karate, stadiul destul de avansat(7kyu). Si vreau sa tin si dieta aia cu apa, gen sa beau ff multa apa si sa nu mananc chestii nesanatoase, o parere ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mariuss134 a răspuns:

Scuze pentru raspunzul asta asa intarziat.Chiar daca nu mai ai nevoie o sa zic ceva.Ai exagerat putin, depinde si care este masa ta acum. Daca chiar vrei sa faci niste antrenamente ca astea iti sugerez sa ai grija cu alimentatia. Dieta cu apa nu este nevoie, o sa bei oricum foarte multa apa la ce antrenament ai.De sugerat nu iti sugerez sa te iei neaparat dupa km, poti sa te duci la un aparat si sa iti setezi un timp.Te odihnesti, bei putina apa si poti incepe iar.Acum cu alimentatia incearca sa mananci cat mai multe proteine si lasa carbohidrati si grasimile mai pe moale.Am dat raspunsul asta daca esti un om cu o greutatea supraponderala sau mare. Daca ai greutatea normala si arati bine nu ar fi bine sa faci asta(parerea mea, eu nu as face). Poti sa faci cardio la fiecare sfarsit de antrenament 20min.

2 răspunsuri:
| Mariuss134 a răspuns:

Daca imi zici ce goal ai banuiesc ca iti pot spune o parere buna.

| andreigustaviol explică (pentru Mariuss134):

Sa dau jos din grasimea corporala, sa scap de burta si de ce nu avidentiera abdomenului.

| Mariuss134 a răspuns (pentru andreigustaviol):

Scuze pentru raspunzul asta asa intarziat.Chiar daca nu mai ai nevoie o sa zic ceva.Ai exagerat putin, depinde si care este masa ta acum. Daca chiar vrei sa faci niste antrenamente ca astea iti sugerez sa ai grija cu alimentatia. Dieta cu apa nu este nevoie, o sa bei oricum foarte multa apa la ce antrenament ai.De sugerat nu iti sugerez sa te iei neaparat dupa km, poti sa te duci la un aparat si sa iti setezi un timp.Te odihnesti, bei putina apa si poti incepe iar.Acum cu alimentatia incearca sa mananci cat mai multe proteine si lasa carbohidrati si grasimile mai pe moale.Am dat raspunsul asta daca esti un om cu o greutatea supraponderala sau mare. Daca ai greutatea normala si arati bine nu ar fi bine sa faci asta(parerea mea, eu nu as face). Poti sa faci cardio la fiecare sfarsit de antrenament 20min.