| Costelus710 a întrebat:

Salut, vreau sa pun o întrebare și vreau niște răspunsuri serioase, va rog ( știu că o să fie unii care fac troll).
Mi-am luat niste ceasuri de pe WISH ( comanda am dat-o pe 1 ianuarie, iar ele mi-au ajuns azi).
Coletul cică a plecat din China aproximativ pe 6 ianuarie.
Care e posibilitatea să fie infectate cu CoronaVirus? Lucrurile pot fi infectate?
Dau funda, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Păi haide să o luăm logic.

Cele mai pesimiste estimări spun că există aproximativ 100.000 de persoane infectate la nivel global, cele mai multe concentrate în Wuhan.

Populatia Chinei este de 1, 386 miliarde. Asta înseamnă că în cel mai rău caz, procentul de populație infectată este de 0, 007%. Adică mai puțin de un om din 10 000.

Ca să te infectezi cu coronavirus, ar trebui ca o persoană infectată să strănute pe ceasul tău, virusul să supraviețuiască în aer liber pe toată durată transportului, iar apoi tu să lingi ceasul imediat ce-l primești.

Statistic vorbind, cred că ai șanse mai mari să fii lovit de o mașină pe trecerea de pietoni decât să fii infectat cu coronavirus de ceasurile care-ți vin din China.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E posibil!
Dar trebuie sa vezi pe colet din ce oraș s-a făcut expedierea. Comenzile de pe WISH de regulă sunt expediate din Shanghai.
Epidemia de coronavirus a început în Wuhan oraș situat la mare distanță de Shanghai.