| SpammerLooper a întrebat:

A trecut careva dintre voi printr-o interventie chirurgicala de frenotomie in zona genitala? Mai exact, taierea "atei" din capul penisului din cauza faptului ca deranjeaza in timpul actului sexual (fren scurt).
Daca da... cum se desfasoara aceasta interventie? Care sunt pasii? Este dureros? In cat timp se vindeca zona dupa interventie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Roxanamihaela25 a răspuns:

Din ce am inteles eu, da este dureros, poate mult mai dureros decât dezvirginarea. Dar trebuie sa te gandești foarte bine la ce vrei sa faci. Si prietenul meu are 25 de ani si la fel, nu are ața ruptă. Are si el niște momente de jenă câteodată dar nu foarte mari. Parerea mea ar fi sa mai astepti putin sau sa te consulti cu cineva mai matur despre ceea ce vrei sa faci.

| SpammerLooper explică:

Vreau sa mentionez faptul ca pana la urma am facut interventia chirurgicala de Frenotomie (taierea atei penisului mai pe romaneste) Poate mai sunt si altii in necunostinta de cauza ca mine.
Am decis sa fac aceasta interventie chirurgicala la clinica Laurus Medical. In prima faza m-am programat pentru o consultatie care m-a costat 110 lei. Si imediat dupa consultatie m-am programat tot la acelasi doctor pentru interventia chirurgicala in sine. Interventie care m-a costat 500 de lei cu tot cu anestezie locala.
Nu mi-a fost deloc usor sa iau aceasta decizie, imi era frica oarecum de interventie si imi era si jena.
Interventia a fost facuta prin laser cred sau ceva de genul, ca nu era cutit gen. Si nu a durat mai mult de 15 minute. Timp in care nu am simtit absolut nimic.
Mi-a taiat frenul care era prea scurt si ma deranja in timpul actului sexual, iar mai apoi a facut vreo 2 cusaturi mici in locul acela.
Ma asteptam sa doara dupa, dar nu este asa. Azi e a doua zi de la interventie si mu ma doare nimic in zona, simt doar un mic disconfort, suportabil. Mai mult a durut injectia cu anestezia, dar si aia e suportabila.
Mi-au dat 2 unguente cu care trebuie sa curat zona de 2 ori pe zi timp de 6-7 zile. Firele cica se vir absorbii gen singure dupa vreo 2-3 saptamani, timp in care voi fi vindecat complet zic ei si voi putea intretine din nou relatii sexuale.
Asadar, daca aveti probleme de genul, fratilor. Si nu se rupe nenorocita de ata, daca va jeneaza. Apelati la o interventie gen.
Multa bafta!