| TPULion a întrebat:

Salutare, acum 1 lună mi-au apărut 2 ganglioni inghinali, unul pe stânga și unul pe dreapta, fără a prezenta dureri și erau palpabili, destul de mici. Am mers la control și mi s-a recomandat un tratament, între timp aceștia nu au dispărut, dar parcă au mai dat înapoi puțin. Acum 1 săptămână mi-a apărut un ganglion, cred, destul de ciudat, în zona claviculară, dar în apropierea gâtului, nu înspre umăr, ca și cum osul ar fi umflat, nu e deasupra osului, nici sub os și e de forma unei monede de 50 de bani, puțin umflată, de asemenea nu am dureri și dacă apăs, se simte practic osul. Acum 3 luni am avut o infecție urinară ce a constatat valoarea de peste 100.000 mf/c ceva de genul e.coli - bacterie semnificativă în corp, iar aceasta nu a mai fost tratată. credeți că ganglionii au început să apară și în altă parte datorită acestei infecții? Apropo, de 3-4 zile am simpotomul de "limbă încărcată" ce prezintă un mucus destul de enervant, nu știu dacă are legătură cu asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oh, adresează și tu întrebarea pe un site de specialitate, unde sunt medici specialiști, că aici, mai toți suntem paraleli cu medicina. Ne pricepem la chestii mai mărunte, leacuri băbești, nu la lucruri care ne depășesc cunoștințele.
Încearcă să întrebi pe siteul https://www.centrul-provita.ro/specialistii-raspund
Sau pe alte siteuri asemănătoare.

Dar de ce nu îți întrebi medicul de familie? Sună-l și întreabă-l.

| TPULion explică (pentru floresdemayo):

La Regina Maria nu ai cum să contactezi medicul de familie, decat prin programare. sa nu mai mentionez ca programarea aia are loc dupa 2 saptamani

| floresdemayo a răspuns (pentru TPULion):

Înțeleg, dar de la începutul lui noiembrie, de când tot postezi întrebări despre problema ta de sănătate, nu crezi că ți-ar fi venit rândul până acum?

| zilog a răspuns:

Asa debuteaza hiv sida
fa analize urgent
eu am facut ceva carte in domeniul acesta si printre kilogramele de maculatura asa zicea despre acest fenomen ca s-ar trage de la sida
dar oricum nu strica sa faci analize pentru toate bolile cu transmisie s
e
x
uală

| TPULion explică (pentru zilog):

Am avut atenție la problemele de genul, deci nu cred că ar fi vorba de asta