| TPULion a întrebat:

Salutare,
Acum 2 săptămâni am fost la un consult medical la chirurgie generală pentru a depista cauza a două umflături inghinale, una pe stânga și una pe dreapta, ce le aveam de 3-4 luni (acestea erau nedureroase, iar umflăturile erau destul de mici). Acolo medicul a constatat că sunt ganlioni limfatici inghinali și mi-a recomandat un tratament medicamentos cu Dalacin și vimovo pe care l-am terminat ieri (ganglionii limfatici inghinali nu au dispărut încă). Acum începe problema. Acum 1 săptămână am avut în 2 seri la rând dureri ai ganglionilor cervicali (pe partea stângă) însă nu au fost umflături, tot în această perioadă am avut 2 dimineți cu dureri la genunchi (tot în zona ganglionilor, însă din nou nu au fost prezente umflături). De 4 zile mi s-a umflat, tot pe stânga, osul claviculei (în formă rotundă), dar nu prezintă dureri, umflătura este normală, nici mare, dar nici mică. Voi efectua analizele vineri, însă sâmbătă voi fi plecat din orașul de reședință timp de 1 lună, astfel că nu voi avea cum să apelez la medicul de familie pentru trimiteri, de aceea aș dori să știu dacă situația este atât de gravă. Am suferit la 10 ani de mononucleoză ce a constatat în mărirea splinei, iar din câte am citit aceasta ar provoca imflamarea ganglionilor în rândul adulților. De asemenea, nu am tratat bacteria e.coli de acum 3 luni și mă gândesc că și asta ar fi o cauză. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mononucleoza este o infectie severa, care trebuie trata de urgenta pana la vindecare completa, fiindca altfel poate produce alte boli grave.
Eu spun sa amani orice calatorie ai in plan, ca nu are nici o importanta cand situatia ta este deja destul de grava.
Infectia care o ai in corp, deja ataca din toate partile si nu este timp de asteptat. Peste 1 luna este Craciunul si nimeni prin spitale si s-ar putea sa regreti ca nu ai pus sanatatea pe primul plan, mai ales cand esti nu tocmai bine.

| TPULion explică (pentru Violleta2022):

Mononucleoza a fost tratată când am fost mic, însă nu știu dacă o mai am acum, probabil voi afla la rezultatul analizelor, momentan este doar o suspiciune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TPULion):

Daca nu este mononucleoza, atunci este o infectie majora in corp, pentru ca o asemenea inflamatie a ganglionilor, nu este ceva normal sau de neglijat.

| TPULion explică (pentru Violleta2022):

Ideea este că am urmat acel tratament cu antibiotic și am de așteptat cel puțin 7-8 zile pentru a face analizele..., pentru a evita o oarecare influență a rezultatelor, din cauza antibioticului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TPULion):

Nu vreau sa te sperii, dar si un cancer poate inflama ganglionii limfatici.
Te sfatuiesc doar sa acorzi seriozitate maxima si sa renunti la orice calatorie ai planificat, pentru ca ce ti se intampla tie nu este deloc de neglijat.
Mergi si fa-ti investigatii medicale!