| Bloock a întrebat:

Salutare, am 1.75m, 92kg si 17ani. As vrea sa slăbesc doar ca nu stiu exact cate calorii trebuie sa mananc avand in vedere ca ard cam 800pe zi (alergat+sala). Vreau sa stiu si eu cate calorii ar trebui sa mananc ca sa slabesc si sa nu pierd din masa musculara, daca cineva e dispus sa ma ajute si sa imi explice mai pe larg imi poate lasa un Instagram. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Unindividn0rmal a răspuns:

Iti garantezi, arzi mai mult de 800 de calorii. Motivul este metabolismul bazal. Metabolismul bazal se refera la numarul de calorii pe care organismul tau le consuma pentru a intretine organismul ( digestie, functionarea creierului, etc ). La barbati, metabolismul bazal este undeva la 1800 cal. Deci tu consumi 1800 cal nefacand nimic. Adaugand cele 800 de cal, obtinem un total de aprox 2600 cal consumate pe zi ( un numar excelent ). Dieta se stabileste in functie de viteza cu care vrei tu sa slabesti. Un kg are aprox 7700 cal, deci faci tu un calcul in functie de deficitul caloric.
Recomand o dieta bogata in proteine ( carne slaba, oua, lapte, soia etc.), fibre ( legume). Foarte putini carbohidrati simpli ( se absorb rapid de organism si au multe calorii )- glucide ( zahar ), fainoase, cartofi etc.