| Ferii a întrebat:

Salutare, am 14 ani, 1.77 si 83 de kg si sunt foarte gras si as vrea sa ma duc la sala dar nu stiu daca e sanatos sa ma duc de la varsta mea.
Daca e sanatos imi puteti face un program si pana la cate kg am voie sa ridic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu e nimic rău să faci sport.
Important ar fi să ai grijă și de alimentația ta, ai putea să mergi la un nutriționist.

| alina2k18 a răspuns:

Poti face cardio deocamdata, orice miscare e binevenita.
Grija la dieta.
Intai obisnuieste-te 2-3 luni cu mersul la sala de 3 ori sapt cate 1 ora si dupa treci la lucrat mai bine.
Da, e sanatos sa fi normoponderal si sa faci miscare la varsta ta.
Mai periculoasa este grasimea in exces mai ales ca tu esti copil si inca in crestere.

| Nilsson a răspuns:

Nu e neapărat nevoie de sală de forță că să slăbești, o poți faci printr-o alimentație sănătoasă și mișcare zilnică.

| Demidol a răspuns:

Esti foarte gras, ai obezitate morbida. Ar trebui sa mergi (rapid) la un endocrinolog. In acest stadiu, sala mai rau iti face.

| Ferii explică (pentru Demidol):

Ultima data cand m-am cantarit adica acum 5 saptamani aveam 77.6kg dar simt ca m-am ingrasat dar nu stiu 100% ca iar am trecut de 80 de kg

| Demidol a răspuns (pentru Ferii):

Trist. De aia trebuie sa mergi numaidecat la endocrinolog.

| morfeo a răspuns:

Apuca-te de o dieta pentru ca asta te ajuta sa slabesti cel mai mult, nu merita sa te apuci de sala pentru ca esti inca in crestere si sigur nu o sa faci exercitile corecte, deci nu merita sa afectezi coloana aiurea. Scoate sucurile, dulciurile din program si fa dimineata niste flotari, genuflexiuni, abdomene, tractiuni daca ai bara. Bafta

| Ferii explică (pentru morfeo):

Dar doar cardio, nu ma ajuta cu nimic?