| BlanariuAlessio a întrebat:

Salutare, am 14 ani si as vrea sa pun si eu niste muschi pe mine acasa cu exercitii obisnuite(gen flotari, abdomene, jumping jacks). Imi puteti spune niste exercitii de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Flotarile iti pot spune ca sunt foarte bune pentru partea superioara, iti lucreaza biceps, triceps, piept etc
Eu asa m-am antrenat cand eram un pusti de 13-14 ani, faceam multe flotari pe vremea aia si dupa cateva luni de zile avea bratele mai mari decat cei care nu faceau nimic in acest sens, deci ajuta oarecum la dezvoltarea musculaturii, nu te gandi la muschi mari si proeminenti precum au culturistii vechi dar oricum o sa ai ceva fibra pe tine.
Pe de alta parte fa si genoflexiuni cu greutatea corpului tau.
Poti face si abdomene daca asta te incanta.
Esti inca tinerel si eu nu recomand sala nici celor de 18 ani ci dupa un 20-21 de ani.
Daca tu faci acasa exercitii astea pana la 18 ani si te duci atunci la sala, o sa fii atat de bine lucrat si curat ca si musculatura ca vei arata ca unii care nu au facut o flotare in viata lor dar fac sala de 1 an de zile poate 2.
Proteinele sa le iei doar din alimentatie te sfatuiesc, nu lua suplimente proteice inca, astea le iei cand te apuci de sala.
Dar cum ziceam nu va apucati de sala pana nu stiti ca s-a oprit cresterea in inaltime si nu s-au inchis cartilajele complet, adica pana nu si-a facut organismul dezvoltarea completa, dupa aceea te poti apuca fara probleme de sport ce solicita alaturi de muschi si articulatiile, ligamentele etc

| Frank51 a răspuns:

Orice exercitii care stimuleaza musculatura sunt bune la inceput, important este sa mananci si proteine si sa te tii de treaba.

| AnastasiaK a răspuns:

Refuz să accept că încă mai sunt idioți care spun că flotările dezvoltă bicepsul. De faza cu sala care oprește creșterea nici nu mai zic...vai de noi ăștia care avem 10+ ani de sport în spate și ne-am documentat continuu pe subiectul ăsta ca să putem vorbi în cunoștință de cauză, că vin unii care au făcut și ei 2 flotări când erau mici și au impresia că pot da sfaturi.

So, răspunsul meu e:
Nu poți să faci mușchi acasă (decât dacă ai echipamentul necesar), deci în niciun caz cu jumping jacks, flotări sau abdomene. Dacă vrei să faci pur și simplu sport acasă, sigur, îți pot da o listă lungă cu exerciții.

Dar ignoră-mă pe mine, ce știu eu până la urmă? Nu fac decât de vreo 20 de ani sport, peste 10 ani de performanță, interacționez zilnic cu antrenori, instructori și alți sportivi...ce aș putea să știu eu despre asta, nu? Ascultă-l pe @Simpatik care nici nu știe să scrie corect genUflexiuni (că flexăm genunchii, nu genonchii) că sigur știe el cum e cu sportul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca site-ul asta: https://musclewiki.com/
Alegi bodyweight si apesi pe muschii de vrei sa-i antrenezi, iti va lista exercitii cu masa corporala pentru acei muschi. Daca ai gantere, kettle, etc. poti alege de sus alt tip de antrenament, sau poti sa nu alegi nimic si ti le arata pe toate.

| Irinelp a răspuns:

Poți face genuflexiuni, flotări cu mâinile pe perete dar cu picioarele nu prea aproape de perete, poti să îți cumperi un elastic pentru mușchi de la dechatlon, poti să ei în spate un ruxac plin și să faci flotări și genuflexiuni.