| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, Am 16 ani si am o problemă cu anemia, cititi tot.

Destul de des mi se întâmplă sa îmi bata inima tare de ex. Cand sunt la joc si sunt concentrat sau cand am frica de ceva... menționez ca sunt anemic.
Ma ia cu ameteli cand ma ridic din pat.
Alimentația este doar uscaturi, stau doar izolat si foarte mult pe telefon a cauzat cu ceva asta? Dau funda Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Daca nu te pricepi, nu da indicatii de folosire de medicamente. Ce are de a face calciu cu anemia - de exemplu? Uite care este recomandarea specialistilor la anemie: "Administrarea unui tratament medicamentos se va realiza doar la recomandarea medicului de specialitate."

Consumul de alimente care sunt bogate în fier, cum ar fi:
- carne roșie, porc, curcan, pui, pește;
- fructe de mare;
- fasole, mazăre;
- zarzavaturi cu frunza verde-închis (spanac);
- fructe uscate (stafide, caise);
- cereale, pâine, paste - bogate în fier.

Consumi alimente bogate în vitamina C pentru a crește absorbția fierului:
- broccoli;
- grepfrut, kiwi, portocale, mandarine (consumate ca atare sau sub formă de sucuri);
- zarzavaturi cu frunze verde-închis;
- pepene galben;
ardei gras;
- căpșune;
- roșii (consumate ca atare sau sub formă de suc).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci este cazul sa schimbi drastic totul: alimentatie corecta, cu multe fructe si legume proaspete, cu supe si ciorbe, cu mancare gatita sanatos si cu 3 mese principale pe zi.
Statul pe telefon sa fie folosit numai pentru a suna si vorbi si nu mai mult de jumatate de ora pe zi.
Somnul de noapte este crucial! Culcarea la cel mai tarziu 10 si dormit 8-9 ore.
Apuca-te de un sport ca sa-ti revii si sa fii sanatos, fiindca izolarea, hrana nesanatoasa si statul inadecvat pe electronice, iti distrug sanatate si poti sa ajungi prin spitale si sa nu intelegi de ce iti este atat de rau.

| mi25 a răspuns:

Vezi ce i-am scria lui lcma

| mi25 a răspuns:

Am uitat sa spun: ficatul este iarasi un aliment cu continut mare de fier.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, din păcate da! Asta ți-o cauzat anxietate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru început ar fi bine sa faci niște analize de sânge, ca să știi ce carențe ai( asta este anemia) poate ai lipsa de fier, de obicei de asta amețești când te ridici brusc din pat. Dacă nu vrei/nu poți sa ți faci analizele momentan macar cumpăra suplimente alimentare cu Calciu, Vitamina D, Vitamina C, Fier, Complexul vitaminelor B, si sa le iei pe acestea. Si sa încerci sa iti schimbi puțin câte puțin și alimentația, sa mănânci macar un fruct pe zi, și sa consumi și lactate și carne și peste, si legume, macar cât de cât, esti micuț încă, nu e nevoie sa renunti la dulciuri sau snacksuri și ce uscaturi ziceai tu ca mai consumi, dar sa vorbești cu mama ta sa iti gătească ție separat, macar o perioada pana iti revii și nu o sa mai ai anemie. Iti doresc sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Mulțumesc pentru raspuns!

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu te pricepi, nu da indicatii de folosire de medicamente. Ce are de a face calciu cu anemia - de exemplu? Uite care este recomandarea specialistilor la anemie: "Administrarea unui tratament medicamentos se va realiza doar la recomandarea medicului de specialitate."

Consumul de alimente care sunt bogate în fier, cum ar fi:
- carne roșie, porc, curcan, pui, pește;
- fructe de mare;
- fasole, mazăre;
- zarzavaturi cu frunza verde-închis (spanac);
- fructe uscate (stafide, caise);
- cereale, pâine, paste - bogate în fier.

Consumi alimente bogate în vitamina C pentru a crește absorbția fierului:
- broccoli;
- grepfrut, kiwi, portocale, mandarine (consumate ca atare sau sub formă de sucuri);
- zarzavaturi cu frunze verde-închis;
- pepene galben;
ardei gras;
- căpșune;
- roșii (consumate ca atare sau sub formă de suc).