| Andrei43833 a întrebat:

Salutare. Am 20 de ani, fumez de 1 an de zile, am fumat 5 tigari, 4, 3, 2 chiar si una. Nu prea am depasit 5, doar cand am stat acasa toata ziua si nu am facut nimic, doar asa ca sa treaca timpul. Cand eram mai mic am spus ca nu ma voi apuca niciodata de fumat si de pare ca m-am inselat. Dar problema este urmatoarea. Am vrut sa ma las, chiar nu am mai fumat 1 saptamana dar cateodata nevoie e prea mare. Stiu ca unii dintre voi spuneti ca daca vreau sa ma las ma las si dependenta e doar in capul meu dar nu e chiar asa, cateodata cand fumez o tigara ma simt mult mai bine chiar daca stiu ca face rau. Cum as putea sa ma las in asa fel incat sa nu " sufar " dupa ele? Nu fumez mult, de exemplu azi am fumat 2 tigari. Cand sunt foarte ocupat fumez doar una sau cateodata deloc. Dar nu ma pot lasa de tot de ele. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tigarile dau dependenta si daca nu esti decis sa le operesti brusc si defintiv, risti sa ajungi a fuma si 1 pachet pe zi, fiindca este usor sa treci de la o stare la alta, cand esti deja dependent de ele.
Daca ai constientiza macar ca nu-i nimic bun sau sanatos in a fuma, si ca poti sa eviti riscul de a face un cancer de plamani, cu multa durere si suferinta, atunci ti-ar fi usor sa renunti definitiv la ele.
Bineinteles ca poti sa te lasi de fumat, fiind suficient sa VREI asta.

| Goete a răspuns:

Ocupa-te cu cevawinking

| Legion7X a răspuns:

Poți să cumperi altceva, în loc de țigări. Nu stiu. Boamboane mentolate, poate laughing dacă iei o țigară, sau două de la magazin.

| chuckmanson a răspuns:

În primul rând, evită situațiile sociale care te tentează să fumezi. Încearcă pentru câteva săptămâni să nu mergi în locuri cu fumători mulți și dacă ai prieteni/rude care fumează evită-i pentru o perioadă. Nu fii nici prea permisiv cu tine, dar nici exagerat de sever. Nicotina este o substanță adictivă deci este normal să ai probleme în a te lăsa. Renunță la frică. Dacă te gândești că o să ajungi să ai zece cancere că o să îi explodeze inima și o să îți cadă penisul, atunci nu o să ajungi decât să fumezi mai mult, deoarece creierul va căuta un refugiu. De ce crezi că pachetele de țigări au poze cu găuri în gât, picioare amputate și oameni fără dinți? E o strategie de marketing. Pur și simplu gândește-te că o să reușești să te lași și că corpul tău se va recupera bine. Pregătește-te să simți efectele sevrajului. Ia medicamente de dureri de cap, greață etc dacă simți nevoia. Aruncă orice îți amintește de fumat(pachete, brichetă, scrumieră etc.) pentru a îi oferi creierului o schimbare psihologică. Încearcă să plănuiești fiecare parte a zilelor când încerci să te lași, pentru a avea o ocupație și a nu fi tentat să fumezi din nou. Fă sport și mănâncă mai multe fructe și legume. Există gume și plasturi cu nicotină, dar există riscul să îți mărească dependența. Deci nu prea le recomand. În rest, adună-ți toată voința pentru scopul ăsta și ar trebui să reușești. Dacă vrei ceva să te motiveze:https://www.youtube.com/watch?v=o3I0mJ2RfU0&t=1s

| Nouvel a răspuns:

"Cum as putea sa ma las in asa fel incat sa nu " sufar " dupa ele?"
"Nu prea am depasit 5, doar cand am stat acasa toata ziua si nu am facut nimic, doar asa ca sa treaca timpul."
Aia e problema. Nu muncesti, nu ai o ocupatie.
Ce ar fi sa muncesti si tu in gospodarie? Ca si tu mananci acolo. Asa vei uita de tigari. Sau cand chiar nu ai ce face, pui mana pe o carte si-ti mai umpli mintea cu lucruri utile, cu ceva (macar) cultura generala. Niciodata nu e prea mult ce stii.