| nimmij1628 a întrebat:

Salutare, am 20 de ani și din câte am înțeles am scolioza/inceput de scolioză - dorsal 9° și lombar 8°. (radiografie: https://imgur.com/DAO1SxG).
Sala ar putea agrava această problemă? Evident, aș evita exercițiile care pun presiune mare pe coloana; genuflexiuni, îndreptări etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Asta iti poate raspunde un ortoped, cel mai sigur.

Daca ma intrebi pe mine, eu stiu ca la varsta ta coloana e deja formata. Da, se poate inrautati curbura din cauza obiceiurilor proaste de viata (sedentarism, postura proasta).
Dar aceste curburi ulterioare vor fi reversibile, cu gimnastica medicala si viata activa (asadar vei putea reveni la curbura formata in copilarie/adolescenta).

Inca o chestie: e posibil ca aceste curburi de 9 si 8 grade sa se reduca destul de mult, prin gimnastica medicala usoara, inot, dezvoltarea musculaturii spatelui.
Sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala ar putea sa-ti faca foarte rau, fiindca nu indreapta coloana si poti face exercitii care iti fac mai rau.
Ai nevoie de sport medical, facut de chiropractor sau un specialist de oase.
recomand totodata schimbarea saltelei unde dormi fiindca in 90% din cazuri aceea este rpoblema, fiind cu arcuri rupte, sau foarte moale.
Dormitul se face pe o saltea tare sau pe jos, pe podea, ca sa-ti ajute la indreptatul coloanei.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu ti s-a recomandat recuperare medicala de către specialist?

| Cehoslovacia a răspuns:

Depinde, daca faci o forma incorecta a exercitiilor o sa iti faci mai mult rau decat bine, ai mare grija la postura, coloana e formata, sala te-ar ajuta mai mult.

| Misa09 a răspuns:

Hello! cred ca nu te mai poate afecta din moment ce cresterea ta a incetat. am aflat acum ceva timp ca si eu am scolioza, tot in S (prin august era de 55° iar acum s-a "retras" la 36°, practicand de ceva timp kineto terapie si purtand corset). m-am documentat foarte mult pe subiectu asta si am auzit ca scolioza incepe o data cu pubertatea si se termina din evoluat cand se termina si cresterea scheletului (in cazul meu 16-18 ani).
totusi, de preferat ar fi sa vorbesti cu ortopedul tau si sa l intrebi daca mai ai voie sa practici ridicatul greutatilor. bafta!tongue

| teopeohy a răspuns:

O poate evita dar o poate si face mai bine, depinde de ce exercitii faci, consulta-te cu un medic sau du-te la balnear si vezi ce exerciții iti recomanda sa faci si sa eviti

| MĂriuacc8o4 a răspuns:

Cele mai bune sfaturi le iei de la specialist, îti recomand să te informezi despre asta.
Tot ce stiu este că trebuie să nu depui efort mare(dar trebuie sa faci exercitii)
Somn bun, postura bună etc