| AlexDaniel804 a întrebat:

Salutare,
Am avut astăzi un accident la locul de muncă mi-am tăiat degetul mare de la mînă cu tablă și medicii au spus că am o tăietură foarte adâncă până in os și am și tendonul tăiat, când am ajuns la spital doctorița îmi punea foarte multe întrebări și nu mă simțeam foarte bine pentru că am pierdut sînge destul de mult, mă și durea, eram cu capul în altă parte ca să zic așa eram și speriat și știu că o scris că m-am tăiat acasă. Mi-a dat un bilet de trimitere către o clinică ce se ocupă cu chirurgie plastică pentru a-mi coase tendonul si sa imi coase acolo la deget. Intrebarea mea este dacă luni mă duc la acea chirurgie plastică pot să declar că am avut accident la locul de muncă în condițiile în care astăzi la spital doctorița o scris că m-am tăiat acasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Constatarea că ai avut accident de muncă se face la fața locului, acolo unde s-a produs accidentul, nu prin înscrisul unui medic pe un document.

| Ansmsmsk82822828 a răspuns:

Da, daca te întreabă cineva de ce scrie ca te-ai ranit acasa ii vei spune ce ai scris mai sus, ai pierdut mult sânge și nu gândeai rațional, te-as sfătui sa vorbești cu cineva de la protecția muncii, angajatorul este obligat sa iti ofere un spațiu de lucru sigur, niște mănuși pentru siguranță, în cazul tău, sper sa ai succes