| 12345678o a întrebat:

Salutare, am avut ieri intoxicatie, am avut și voma, am chemat salvaria temperatura nu aveam, tensiunea normala mea pus și o injectie am baut și soda cu apa fiarta si righidron, fără schimbări, am băut și pastile și o grămadă de apa fiarta, toată noaptea am avut dureri
Dar acum spre dimineata am încercat sa beau ceai tare fără zahar cu covrigi, am dureri în burta dar nu asa tare, acum mai mult ma doare în zona vaginala, atit de puternice în cit nu ma pot scula din pat, nu pot sta pe fund și nici sa merg
Care poate fi cauza acestor dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de intoxicatie:
1. vomat cat mai mult
2. spalatura la stomac (irigatie) sau cel putin provocare de diaree
3. baut mult ceai musetel fara indulcire, si in loc de apa
4. nu se mananca nimic pana nu se goleste intreg aparatul digestiv
5. dupa o zi doar mancare minimala: biscuiti, mere razulit, urmat de putin orez fiert simplu
6. a doua zi se poate incepe la dieta (carne de pui fiert, zarzavaturi, paine prajita etc, in cantitate mica,
7 dupa o saptamana se poate reveni la alimentatia obisnuita, dar cu masura.

Tot in aceasta perioada, pentru ameliorarea durerilor poti lua tablete 1-2 tablete "Nospa" (care sunt folositoare si la durerile menstruale).

In caz de intoxicatie asociata cu inconstiinta, sangerare sau spume la gura, se cheama obligatoriu ambulanta, indicandu-le aceste simptome!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu-ți trece, trebuie să mergi la doctor, cei de pe ambulanță ți-au tratat doar efectul (durerea), nu și cauza.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ai consumat cumva lapte inainte sa ti se faca rau? Eu am patit ceva de genul de la lapte si de atunci nu il mai pot consuma. (mi se mai face pofta dar il simt si daca imi fac un caffe-latte). Atunci am fost internat pentru ca vreo 3 zile am agonizat asa si eram super deshidratat si am fost direct pe perfuzii. Nu mai stiu ce mi-au dat, dar oricum mi-am dat singur seama de la ce mi s-a facut rau, ei mi-au pus ca diagnostic "gastrita".