| Lukasz a întrebat:

Salutare!
Am cazut astazi urat la fotbal si am pus ambele maini, cazand in pozitie de plank (cu antebratul).
Nu mi-am rupt niciodata ceva si nu stiu cum e, dar ideea e ca inca ma doare.
Antebratele ma dor in permanenta, durerea variind de la o temperatura la alta.
Nu am nicio vanataie, nicio umflatura, nimic.
Ce pot face sa mai diminuez durerea, va trece de la sine?
Mentionez ca nu prea pot sa ma sustin in maini, ma doare cand apas si pe clanta de la usa, dar mana o pot misca fara durere.
La ambele maini durerea e la fel.
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inveleste-ti bratele cu prosoape umezite cu apa rece si stoarse.
Dupa 5-10 minute schimba-le, umezeste si stoarce-le din nou.
Le lasi pana ce nu simti ca s-au incalzit, le simti chiar "fierbinti".
Repeti pe perioade tot mai lungi, timp de 1-3 ore, pana ce trece durerea, dupa care le invelesti usor cu un prosop uscat si astepti pana dimineata.
Daca durerile nu trec, sau chiar se intaresc, atunci mergi la ortopedie pentru radiografiere!

Răspuns utilizator avertizat