| alexmihailul a întrebat:

Salutare am nevoie de ajutor am niste dureri in piept în stânga dar și în dreapta si am făcut analize dar la analize totul a ieșit bine adică inima funcționează perfect de la ce poate fi si ce trebuie sa fac, eu stau aproape toată ziua pe scaun lucrez la birou și nu prea fac multă mișcare țin să zic ca am si asm ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu ai probleme cu inima, e bine. Nu ai spus dacă ai fost la ecografie. Durerea poate emana de oriunde (ficat, pancreas, fiere). Analizele la stomac le-ai făcut? Ar putea fi de vină și orele lungi, petrecute pe scaun la birou, însă nu prea cred... Ori ai disfuncție biliară (bila leneșă), ori o gastrită la stomac. Poate nici nu te hrănești corespunzător, poate mănânci în grabă, la birou... Eu zic să ai grijă cu alimentația, ori să mergi la medic pentru analize amănunțite, dacă dureera continuă.

| CuriousStuff a răspuns:

Durerea in piept de care zici tu nu e de la inima, cel mai probabil e de la plamani sau sunt dureri osteoarticulare sau musculare ale cutiei toracice aparute din cauza ca nu faci suficienta miscare. Mai ia cate o pauza de la statul pe scau, cel putin odata pe ora ridica-te 5-10 minute si mergi putin. Si incearca in timpul liber sa faci ceva miscare fizica, de exemplu in weekend mergi si alearga putin. La medicul de familie ai fost? Majoritatea afectiunilor care dau dureri in piept nu apar pe analize simple de laborator, trebuie alte investigatii, puse mai multe intrebari si apoi pus un diagnostic. Mergi la medicul tau de familie cu analizele si spune-i ce si cum te doare, de acolo o sa stie el ce e de facut.
Sanatate!

| Corina2590 a răspuns:

Încearcă un complex de magneziu cu fier și calciu, dacă inima este în regula durerea poate fi la mușchiul inimi din cauza lipsei de magneziu.Multa sănătate!