| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o problema destul de ciudata... Obișnuiesc sa ma uit la anime-uri (3 ani) de toate felurile, inclusiv cele psihologice cu sau fara romance cu yandere sau fara si pe parcursul vizionarii ma apuca o nostalgie si incep sa ma gandesc la lucruri ciudate despre mine (gen: ce o sa fac in viitor, aspect fizic si mai ales despre relatii avand in vedere ca nu am avut o prietena pentru ca cred ca este devreme avand 16 ani) si incep sa ma simt foarte trist (nu stiu daca e depresie) si vreau sa zic ca sunt o persoana foarte sociabila deci nu se pune problema ca nu ies pe afara sau ca sunt antisocial dar mereu mi se intampla la anime-uri de genul asta, la final cand vad un happy end sau chiar un sfarsit trist, tot o stare de nostalgie ma prinde... nu stiu ce sa fac sau macar ce este, daca m-ati putea ajuta, raman recunascator. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca consideri ca iti dau o stare de nostalgie mai bine nu te mai uita la anime.
Stari triste am si eu cand ma uit la filme genul drama si pentru ca nu imi plac nu ma mai uit la drame. Este foarte simplu.
Daca bagi un soricel intr-un labirint si la capatl labirintului este o bucatica de cascaval/branza si cand vrea sa o muste ceva il curenteaza...ce crezi ca va face soricelul? NU VA MAI MUSCA DIN ACEA BUCATICA, de ce? pentru ca ii face rau!

| whatevernvm a răspuns:

Felicitări, ești om.
Nu înțeleg care e problema ta. Faptul ca ai sentimente și nu ești de piatra?
E ceva firesc, nu mai căutați mereu explicația în tot.

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Problema este acele intrebari pe care-mi le pun si ma simt trist (starea de spirit) mult timp dupa sfarsirea anime-ului... nu cred ca e ceva firesc.

| bmerry a răspuns:

Nu știu exact cum sunt construite anime-urile, nu am vizionat niciodată, însă dacă îți dau o stare ciudata, încearcă sa renunti la ele. Orice film artistic este menit sa te bine-dispună, sa te facă sa îți pui întrebări, sa te învețe ceva nou ori sa te ajute sa tragi niște concluzii, dar nu este sănătos sa începi sa ai îndoieli despre tine odată cu vizionarea lor. Încearcă sa le elimini pe cele care îți dau gânduri ciudate și axează-te pe cele care te relaxează.

| anonim_4396 explică (pentru bmerry):

Nu e de la anime-uri, e asa doar la anime-uri romance sau etc insa ma ingrijoreaza ca este mai mult decat niste simple sentimentr, indoielile si toate gandurile acelea ce vin dintr-odata.

| ChawChaw a răspuns:

Ai sentimente, nimic neobisnuit! Anime-urile te fac sa te transpui in pielea personajului, nimic mai mult. Sper ca am fost de ajutor!

| anonim_4396 explică (pentru ChawChaw):

Insa despre intrebarile pe care-mi le pun si indoielile pe care le am despre mine nh fac parte din sentimentele mele... asta e putin neclar.

| Alexandrina200214 a răspuns:

Încerca să îți faci prieteni noi și încerca să comunici mai multi și sa te plimbi prin parca sau sa desenezi schimbați viata fă ceva nou îți urezic succes sper ca te-am ajutat