| denisTiky a întrebat:

Am o problema destul de serioasa, care ma incurca rau de tot! Este vorba de somn, nu pot sa ma culc devreme. La mine devreme inseamna ora 11 sau 12 noaptea. Daca ma culc la orele astea a doua zi ma trezesc dis de dimineata cu foarte multa energie si stare de bine. Dar problema e ca trebuie sa am o zi incarcata si cu multa oboseala ca seara sa ma pot culca la orele astea. Spuneti-mi o solutie care sa ma poata face sa dorm. Chiar am mare nevoie mai ales ca vine si scoala curand si nu o sa ma pot trezi dimineata. Si va rog nu veniti cu raspunsuri de genul: "Pune-te in pat si stai pana adormi" sau "Ia medicamente de somn, etc" pentru ca nu functioneaza. Daca ma pun in pat doar ma foiesc si nu imi gasesc locul, si pe langa asta ma si plictisesc de moarte. Iar medicamente nu vreau sa iau pentru ca sunt la o varsta "frageda" si imi e frica sa nu imi faca rau (am 12 ani). Cu mama am vorbit si a zis ca e din cauza calculatorului, a zis ca stau prea mult la calculator si ca acolo imi pierd timpul cam de la 3-4 dupa amiaza pana pe la ora 2-3 dimineata. Da stiu ca are dreptate dar nu am ce sa fac mai ales ca nu am frati/surori cu care sa imi petrec timpul liber facand diferite activitati, si prietenii de prin preajma nu prea vin si ei pe afara tot din cauza calculatorului. Si ei isi petrec aproape toata ziua stand in fata monitorului si butonand, ca si mine. Totusi cateodata cand mai am chef mai ies la plimbare cu bicicleta, insa ma obosesc pe moment si dupa nu mai am chef sa ma duc iar. Adica fac cam 1-1.5km in 10-15 minute in care obosesc si nu mai ma gandesc decat la PC. Dupa plimbare merg din nou la PC si pierd restul zilei. As vrea si un sfat in care sa imi ziceti cum sa ma las de pc. Adica cum sa fac in asa fel incat sa nu pierd atata timp in fata calculatorului. Poate multi o sa ziceti ca am nevoie doar de ambitie, dar nu am deloc. Cand dau drumul la PC parca intru intr-o alta lume, desi nu am un PC foarte performant sa pierd timpul jucandu-ma, il pierd doar uitandu-ma la video-uri, pe Facebook, etc. Daca nu o sa reusesc sa ma las de pc atunci s-ar merita sa imi achizitionez ochelarii aceia "de gameri". Din cate am auzit cica daca porti ochelarii aia nu iti afecteaza privirea. Si apropo, daca tot am zis ca nu am un pc performant care sa duca jocuri mai noi de 2013 eu am strans niste bani de care as putea sa cumpar un PC nou si sa ruleze cele mai noi jocuri. Insa stiu ca daca il iau o sa imi fac si mai rau o sa stau astfel si mai mult la el, dar credeti-ma ca foarte greu ma abtin sa nu il comand. Nu stiu in ce sa investesc banii aia cat mai repede. Ce as putea sa imi cumpar altceva in afara de pc si sa ma tina ocupat, sa imi faca bine sanatatii si sa ma distreze. Eu ma gandeam sa iau un ATV doar ca nu prea fac miscare, mai mult stau. Si pe langa faptul ca daca iau un ATV bun, care sa traga bine o sa consume si benzina, benzina care e scumpa si cred ca lui tata nu i-ar conveni sa cumpere atatia litri de benzina doar ca sa ma car toata ziua. Desi el tine mult la mine nu ii place deloc sa cheltuie bani multi. Recomandati-mi ceva in care sa pot investi. Scuze ca am scris atata dar am facut asa doar ca sa intelegeti bine toata povestea. FUNDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Eu am 25 de ani si inca am probleme cu somnul, dorm haotic, deseori imi transform programul de somn invers, dorm ziua si stau noaptea treaza, pentru ca logic, daca dormi ziua, noaptea nu mai ai somn, si tot asa, e un cerc vicios.
Ora 11 - 12 noaptea, nu e o ora rea de somn, e bine, pastreaz-o, va veni de la sine schimbarea, de exemplu cand incepi scoala, daca te culci la 12 si te trezesti la 7, si vei fi obosita, in ziua aia de la sine iti va fi somn mai devreme, nu te stresa cu chestia asta ca n-are rost.
Incearca in schimb, ca niciodata sa nu depasesti ora 12, oricata energie ai incearca ca maxim la ora 12 sa te pui la somn, ca sa nu ajungi cum am ajuns eu de multe ori, sa-mi schimb fusul orar.

5 răspunsuri:
| relativsausigur a răspuns:

Referitor la ce altceva sa iti cumperi, ca sa iti faca bine sanatatii si sa iti consume energia, mai util ar fi o bicicleta...sau un abonament la o sala de fitness, o ora la 2 zile, nu trebuie mai mult, pe termen lung - rezultate superbe.

| AndreiBularca a răspuns:

Nu este adevarat. Nu toti adolescentii au probleme cu somnul. Depinde de persoana. Calculatorul este o cauza dar nu pentru ca stai mult in fata lui ci pentru ca toate electronicele cu displayuri emit o lumina artificiala albastra care oboseste ochiul si care deregleaza secretia melatoninei (hormonul care regleaza somnul).

Ca sa adormi cat mai repede fii sigur ca:
Inainte cu 10 ore de ora de culcare: nu manci nimic dulce, nu bei cafea, coca-cola, ceai negru, nu consumi zahar.
Inainte cu 3 ore: nu manci nimic.
Inainte cu 2 ore: nu munci si nici nu te gandi la munca. Lasa-o pe maine. Iti va creea griji care te vor impiedica sa dormi.
Inainte cu 1 ora: nu mai folosesti deloc calculatorul, telefonul, tableta si nici nu te uiti la TV. (toate emit acea lumina de care ziceam si face corpul sa creada ca e zi)

In camera trebuie sa fie intuneric total (tot pentru a stimula secretia melatoninei).
Este indicata o temperatura cu 1-2 grade mai joasa decat cea din casa din timpul zilei.
Sa nu existe zgomote in camera.
Cat stai in pat incearca sa te gandesti la ce o sa faci maine, in viitor, la lucruri care iti plac etc...
Valeriana este o planta care ajuta daca nu poti dormi. Vorbeste cu parintii tai si intrebati impreuna la farmacie.

| denisTiky explică (pentru AndreiBularca):

De ce nu ai venit mai repede ca luai funda... Merci mult de informatie totusi

| MoralSystem a răspuns:

Toti adolescentii au probleme cu somnul. O sa se regleze odata cu inaintarea in varsta. Chiar daca intr-o noapte dormi mai prost, vei recupera somnul zilele urmatoare. E bine totusi ca reusesti sa dormi, altii nu dorm deloc!

| denisTiky explică (pentru MoralSystem):

Eu cand am scris intrebarea era vreo 2 sau 1 dimineata, acum este eora 5:44 si inca nu am inchis un ochi. )=