| Elamante a întrebat:

Salutare happy Am o problema majora, zic eu. Urmeaza sa dau la facultate anul care vine, am ales medicina. Am observat insa, ca nu am tinere de minte. Nu stiu ce se intampla. Am incercat sa dau si de permis si nu am luat examenul teoretic pentru ca nu am putut retine nimic din ce am citit, nu ma mai pot concentra efectiv nu mai fac nimic. Cat despre materia de medicina, invat 2 lectii, le tin minte cateva ore, a doua zi parca mi s-a sters memoria. Sunt disperat happy, imi doresc extrem de mult sa fac medicina, doar ca ma retine aceasta problema. Nu imi vine sa cred, ca citesc sa zicem o fraza de 3 randuri, cand ajung la al treilea rand uit despre ce era vorba la inceputul frazei. Semn ca nu ma concentrez. Stie cineva, va implor, un remediu natural, sau ORICE altceva ce m-ar putea ajuta, sa am tinere de minte si sa ma pot concentra. Daca aveti chef de glume, mai bine nu raspundeti. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna! Salut.
Hai sa iti dau niste sfaturi:
1 -profilul pe care il alegi trebuie sa iti placa foarte foarte foarte mult! sa fie ca o pasiune, ca un hobby! nu sa-l alegi pentru ca se castiga bine, sau pentru ca iti multumesti parintii, sau pentru ca sa dai bine, Trebuie sa iti placa medicina, sa iti placa celulele, sa le iubesti! sa iti placa tie in primul rand sa fii sanatos /sanatoasa, (De ex ..de plictiseala sa citesti prospectele medicamentelor sau ..cand intri pe net sa citesti DIN PASIUNE ...cum functioneaza imunitatea de ex.
Uite eu de ex citesc toata ziua de pe net fel si fel de articole medicale ..desi am 28 de ani, am familie si nu o sa mai dau vreodata la medicina. Citesc pentru ca imi place medicina.
2.In cazul in care nu ai memorie buna, parerea mea este sa nu alegi materii care solicita memoria ci mai mult logica si imaginatia.
Uite de ex la drept -e toceala, ai de invatat, de memorat, la fel si la biologie -trebuie sa inveti denumirile corecte, la fel si la medicina.
Nu toti oamenii sunt facuti pentru medicina, asa cum nu toti oamenii sunt facuti pentru fotbal pictura si muzica.
Exista mai multe tipuri de inteligente (7 la numar) Trebuie sa te regasesti in una din ele :
http://www.succesulpersonal.ro/sp/index.php?p=comunicare&art=9
Si sa-ti alegi facultatea in functie de inclinarile tale. Poate ai inclinatie mai buna catre moda ..stiu si eu?
Sa stii ca facultatea de medicina este cam de 7 ori mai dificila decat anii de liceu. Si daca nu memorezi 3 randuri, nu te astepta sa reusesti sa termini facultatea. Facultatea de medicina este printre putinele care,, cer note peste 8 la angajare! Deci degeaba termini cu 7, ca nu te angajeaza nimeni.
3. Daca totusi tii neaparat si neaparat sa dai la medicina. si vrei sa ai o memorie mai buna foloseste acest trio de suplomente:
Lecitina-Ginko Biloba-Omega 3 (functioneaza perfect impreuna)
Daca mai ai intrebari spune-mi!

| Elamante explică (pentru SaveTheNature):

Ideea este ca nu dintotdeauna am fost asa. De cand am intrat la liceu nu am pus mana pe o carte, nu am deschis 2 pagini. Imagineaza-ti ca 4 ani de zile am stat doar pe laptop, noptile dormeam doar 4 ore, cum de altfel se intampla si acum, telefonul mobil din 24h, 12h le sta la ureche happy. Si imi place medicina, crede-ma, nu o fac sa dau bine sau pentru bani, ci doar pentru ca mi se pare fascinanta. Am prieteni care nu au avut vreo treaba cu biologia sau chimia/fizica, le intalneau pentru prima oara si au dat la medicina, au luat din prima si la buget!

| SaveTheNature a răspuns (pentru Elamante):

Sa-ti dau un exemplu. Verisoara mea este la medicina. Este fata de 9 si de 10, insa sufera de stress. practic fiecare examen este un stress pentru ea (nu e bine asa).
Si apoi, medicina este o profesie. Urmeaza sa dai retete bolnavilor, si nu poti ghici problemele. Eu atat stiu ce-mi place imi intra in cap. ce nu-mi place, nu intra si gata. Eu de ex nu am putut invata fizica. Nu -mi placa, pe cand chimia imi place.
Si apropo la medicina trebuie sa iti placa mult si chimia-pentru ca vei face si chimie.
Mie imi place medicina ca teorie, insa partea proasta este cand vezi oameni bolnavi zilnic. Eu unul nu suport sa vad zilnic ambulante cu oameni in coma si etc.
Momentan viata asta m-a indreptat (fara sa vreau ) catre topografie -trasari si masuratori terestre, desi planuiam sa profesez in cu ttul alt domeniu. Niciodata socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. mare atentie la TV, calculator, telefon mobil. Trebuie sa le folosesti act mai putin, fiindca te obosesc. O ora pe zi insumat TV si calculator, 5 zile pe saptamana si maxim 15 minute de convorbire telefonica si maxim 5 mesaje pe zi ar trebui sa fie maximul absolut nedepasit cu nici o ocazie.
2. Ai grija ca in timp ce inveti in camera sa fie liniste, telefonul sa fie inchis, sa nu ai la indemana televizor, calculator sau alte chestii acre sa te distraga.
3. Dormi suficient, regulat si obligatoriu macar o ora inainte de miezul noptii. Adica culca-te in fiecare seara la aceeasi ora (maxim o data pe luna te poti abate) si acea ora sa nu fie dincolo de ora 23.00.
4. repeta ce ai citit de suficiente dati, asa vei retine.

| BlueViP a răspuns:

Eu am folosit lecitina... Dar nu aveam pribleme majore. Ar trebui sa fi mai atent. Alte remedii nu stiu.

| Elamante explică (pentru BlueViP):

Luata in cantitati mari, crezi ca ar avea vreun raspuns negativ asupra organismului? happy