| BoBByBlack1241 a întrebat:

Salutare!
Am o problema putin mai serioasa... Stau foarte mult la calculator cam 12 ore uneori pe zi vorbesc la modul cel mai serios chiar si depasesc.
Ma dor ochii ii simt epuizati dar vad perfect de bine si cel mai mic detaliu la tabla de exemplu din spatele clasei.
La calculator daca mai stau peste 30 minute deja imi obosesc si vad cam ciudat daca ma dau aproape vad clar!
Am sa ma duc la oftalmolog... dar ce mi se va intampla aveti vreo idee? Funda ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Singura mare problema cu monitorul (de orice fel) este ca tii ochii focusati in acelasi plan. Nu te uiti in plan apropiat sau departat

Si cand esti concentrat se pare ca creierul incearca sa maximizeze timpul de expunere, ceea ce duce la o clipire mai rara.

Clipirea mai rara duce la schimbarea parametrilor peliculei apoase. In functie de situatie la o uscare mai accentuata si s-ar putea in plus ca niste bacterii opeortuniste sa se aciuieze mai tare pe acolo. Dar prima varianta este mai posibila.

Si apare usturimea... si restul stii.

Poate sa faci o pauza de 5 minute la 30 petrecute in fata calculatorului sau 10 la fiecare ora... ar fi un prim pas.

Poti sa incerci sa socializezi si sa mai lasi calculatorul. Nu esti mai brav daca impusti niste algoritmi in jocuri.

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Ce monitor ai? Ce rata de refresh are? Ai lumina data prea tare la ecran? Incearca sa o dai mai incet.

| MaybeJustMe a răspuns:

Incearca sa porti ochelari cand stai la pc, chiar si de soare, ajuta sa nu te mai doara asa tare, coboara luminiozitatea de la pc la 0. Chiar daca acum nu o sa observi probleme din cauza ca stai atat la pc, o sa observi pe masura ce imbatranesti. Si eu stau destul de mult la pc. Mai ia cate o pauza o data la 1-2 luni, de cate o saptamana, in acea saptamana sa nu mai stai deloc la pc.

| BoBByBlack1241 explică (pentru MaybeJustMe):

Multumesc tuturor de raspunsuri!