| Mingo a întrebat:

Salutare!
Am primit rezultatele la analize și mi-a reieșit Free PSA mărit, mai exact 0.455. Îmi puteți da câteva indicații?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prostamol Uno.

| minrest a răspuns:

Mai, PSA este indicatorul tumoral pentru prostata. Eu nu stiu cat de mare ti-a iesit fata de parametri, dar rostul lui e sa detecteze cancerul la prostata. Mai e o analiza, mai precisa, PSA cantitativ. Mergi cu rezultatul la medicul care te-a trimis la analize, nu te speria, pana la urma, chiar si in cel mai rau caz, cancerul la prostata e vindecabil.

| MR99 a răspuns (pentru minrest):

Va rog nu mai induceti persoanele in eroare daca nu detineti cunostinte in domeniu. PSA nu este indicator tumoral, ci este un indicator specific inflamatiilor sau afectiunilor prostatei. ESTE ORGAN SPECIFIC, NU CANCER SPECIFIC.

| minrest a răspuns (pentru MR99):

Am facut recent PSA cantitativ, cu plata, dupa ce facusem PSA simplu, la indicatia urologului; ambii urologi de la policlinica din Washington 10 mi-au spus in mod clar si repetat ca e indicator tumoral; eu deocamdata am sa merg pe ce mi-a spus medicul meu si celalalt medic.

| MR99 a răspuns (pentru minrest):

Inseamna ca medicii dvs habar nu au ce e ala PSA= PROSTATE specific antigen. Daca era PCSA, as mai fi zis. Asta spun ghidurile europene: - While PSA is organ-specific, it is not cancer-specific!
btw, si eu sunt medic iar ultimele ghiduri asta spun.

| minrest a răspuns (pentru MR99):

Vorba dumneavoatra, nu am cunostinte de specialitate, asa ca merg pe ce spun medicii mei (lucreaza in schimburi, la cabinetul Urologie).

| ywar a răspuns:

Prostata! sad

| Mingo explică (pentru ywar):

Eu mă gândesc să nu fie ceva mai rău, știu că prostata se poate vindeca

| ywar a răspuns (pentru Mingo):

Medic degraba! Dumnezeu sa te ocroteasca de toate relele!

| ywar a răspuns (pentru ywar):

Nu te speria! Ia-o pas cu pas... asa e viata. Cu durere! Din pacate!

| MR99 a răspuns:

Buna! Recomandarea in astfel de cazuri este control urologic cu efectuarea unui examen rectal digital al prostatei, urmarirea in timp a PSA si raportului free PSA/total PSA. Conteaza si varsta dvs, daca sunteti afro-american si daca aveti in familie cazuri de afectiuni ale prostatei. Daca ei considera ca ceva este in neregula, recomandarea este sa se efectueze un IRM multiparametric(NU BIOPSIE). De asemenea, PSA-ul creste in infectii, inflamatie, adenom de prostata, chiar si dupa mersul pe bicicleta (nu numai in carcinoame, asa cum va ganditi). Nu va speriati, mai intai faceti un control.