| StigmatA a întrebat:

Salutare.

Am si eu o nelamurire.
Am avut asta vara in jur de 100 kg si in momentul de fata am in jur de 75 kg.
Am slabit deoarece am facut fff mult cardio.alergari aerobice, etc.

dar dupa ce ma intorc de la sala...si mananc...vad ca mi s-a umflat burta foarte mult.

ideea e ca eu nu stiu ce sa cred.in sensul in care nu stiu daca sunt balonat sau daca m-am ingrasat.

in ultima saptamana am pus 1kg pe mine cu toate cu sala care continui sa o fac.

Ce imi puteti spune... ce alimentatie trebuie sa am... burta care o am este urmare a ingrasarii mele sau sunt balonat?!

Va rog sa imi raspunda doar persoanele care stiu despre ce e vb.

cel mai bun raspuns are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dupa efort fizic e normal sa-ti fie foame si organismul sa asimileze mai bine. Felicitari pentru cat ai slabit, dar e sanatos sa supunem organismul unor schimbari mai lente, acum sunt si sanse sa te mentii mai greu. Ca idee, incearca sa nu mananci doua ore dupa ce vii de la sala si atunci cand mananci nu te umfla pana la refuz, mai degraba lasa un pic in farfurie chiar daca iti vine sa mananci tot. De 2-3 ori e mai greu, apoi o sa poti controla mai bine si o sa vezi ca in cateva minute foamea dispare. Daca mananci mult odata e normal sa te balonezi. Exercitiile cardio sunt sanatoase, probabil te simti mult mai bine, combina si cu abdomene.

| StigmatA explică (pentru cristacheceliute):

Intodeauna dupa antrenamente se fac si abdomene.

Care ar fi scopul sa mananc dupa 2 ore dupa cardio? eu eu ajung in camera dupa antrenamente in jur d ora 10...si daca as manca dupa 2 ore s-ar face ora 12 noaptea.
Nu e cam tarziu?
Si stiu ca pntru a slabi trebuie scoasa painea din alimentatie...asta incerc sa fac

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dupa efort ai tendinta sa mananci mai mult si se si asimileaza altfel. Daca faci seara efort si zici ca e prea tarziu, poate ar fi mai bine sa mananci cu o ora jumate inainte si dupa efort, seara, sa te limitezi la ceva foarte usor - ceai, lapte, fructe.

| halo a răspuns:

Este absolut normal atunci cand mananci imediat sa ai putina "burtica" apoi se ducehappy. daca ai 75 kg este foarte bine depinde si de inaltimea pe care o ai desigurbig grin.Ca sa nu te ingrasi continua cu sala dar nu exagera (pe urma vei arata ca un dulap cu muschi cea ce crede-ma fetelor nu le place) ...alimentatia incearca sa mananci cat mai putina carne. si cat mai multe fructe/legume happy incearca sa incluzi in fiecare zi o salata cu morcov ras big grin este ff buna pentru organismhappy!

| StigmatA explică (pentru halo):

Dar nu trag de fiare...
fac doar aerobice...tae-bo...mult pe baza de cardio