| PINKPERX2 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema cu ameteala, azi m-am ridicat din pat si mi s-a luat vederea si ameteala, am cazut mi-am pierdut conostinta pentru 20-30 secunde, vreau sa precizez ca nu am dormit foarte mult, nici de mancat nu prea am mancat... in schimb am baut 2 cutii de redbull si eu tin sa cred ca din cauza asta si a oboselii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Posibil ca, ridicandu-te brusc din pat, ti s-au modificat valorile tensiunii arteriale si asa ai avut senzatia de ameteala, nu cred ca ai lesinat, daca s-ar fi intamplat acest lucru, nu ai fi stiut, in cat timp ti-ai revenit.
Daca insa ai baut energizante, nu ai mancat, poate esti si o persoana tanara, organismul are nevoie de hrana pentru a-si reface depozitul de energie.
Trage un somn bun, dupa ce ti-ai pus "burta la cale" si sa vezi ca, totul se va rezolva, daca situatia va continua, este nevoie sa mergi la medicul de afmilie pentru a-ti face analizele necesare si a-ti stabili un tratament adecvat.
Un gand bun si un an cat mai bun si reusite.
LA MULTI ANI!

| pietrean a răspuns:

Faptul ca ai doar 18 ani, ar trebui sa fii atent la ceea ce bei, la ceea ce mananci si mai ales sa te odihnesti suficient, noaptea mai ales, 8 ore.
Faptul ca ai incercat sa tii si cura de slabire(dar nu stiu cum ai tinut-o daca tu bei redbull), probabil organismul nu are ce ii trebuie sa functioneze cum trebuie.Crde ca ti-a scazut tensiunea, din caza oboselei, a nemancatului, a deshidratarii.Creierul nu a mai fost oxigenat si de asta ai lesinat.
Un set de analize,nu ti-ar strica,ca sa vezi nivelul calciului, magneziului, potasiului(poti sa le faci gratuit, cu trimitere de la medicul de familie, catre un laborator de analize ce are contract cu CAS-ul).

| PINKPERX2 explică (pentru pietrean):

Ok, iti multumesc happy am baut redbull dupa 1 an si ceva pentru ca trbeuia sa stau treaz la volan...

| Laura927 a răspuns:

Mănâncă sănătos si dormi bine iar apoi ai sa vezi ca nu ți se mai intampla!

| fede12 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat odata ceva asemanator. ( m-am ridicat brusc din pat, si am ametit si m-am tinut de un perete. daca nu ma tineam probabil cadeam jos.hee hee si am stat cateva secunde rezemata de perete) daca spui ca ai baut energizante ..probabil din cauza lor ai patit asta. dar mie mi s-a intamplat de vre'o 3-4 ori..cand ma ridicam brusc de pe pat, scaun..etc! la tine poate e de la oboseala..sau mai sigur e de la energizante! Te pup!:*

| madamadas a răspuns:

Din cauza lipsei de odihna si de hrana + energizantele care fac corpul sa foloseasca mai multa energie si te sabeste. Deci dormi si mananca si iti vei intra in normal dupa un somn bun si o masa copioasa dar ajuta si un pahar de lapte cald cu o felie de dulceata sau miere. Sper sa te fi ajutatwinking