| IonutMarius96 a întrebat:

Am si eu o problemă cu o unghie care mi-a intrat în carne și tot mă doare, dacă o forțez să o tai sau să o scot forțat, risc altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Risti sa faci o rana sub unghie, care sa faca infectie
eu am la ambele degete mari de la picioare, insa pur si simplu am taiat in asa fel incat sa nu tai in spatele partii ingropate (cu toate ca as putea), pentru ca se produce un colt care v-a zgaria, urmat de o rana care nu se vindeca, pentru ca unghia reface rana la fiecare apasare laterala a piciorului

NU stiu daca la tine ar merge treaba asta, fiecare caz e diferit, asa ca in locul tau m-as duce la doctor

| aimullah123 a răspuns:

Trebuie sa tai putin in unghie de sus pana jos in locul ala cu problema. Cauta pe Youtube! Vezi sa nu te ranesti! Evita incaltamintea stramta! Daca nu te descuri mergi la un chirurg specializat pe probleme d-astea. Dar sa nu accepti sa ti se smulga ungia de tot pentru ca unghia care va creste va fi mai proasta. Trebuie doar sa iti daie 1-2 mm in unghie de sus pana jos acolo unde e problema

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru aimullah123):

Nu stiu ce sa zic... mie asa mi-au facut la prima operatie, dar a crescut tot in carne. De aceea si am fost nevoit sa o intalur complet.

| GouDidodino a răspuns:

Forțează putin, baga forfecuta si taie coltul, cu cat o sa creasca o sa devina si mai dureros. O sa te doară, dar va trebui sa suporti

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cumva a ajuns deja la stadiul de umflat si rosu+ secretii lichide? Am trecut si eu prin asa ceva la ambele degete mari de la picioare, foarte dureros si deranjant. Am facut operatie de doua ori, a doua oara mi-au inlaturat complet unghiile. Intr-un final tot au crescut unghiile insa is foarte mici si groase, dar macar astea nu intra in carne si chiar si asa pot fi taiate pana intr-un anumit punct cu putina rabdare. Cand imi iesisera mie unghii incarnate am incercat de toate insa degeaba, ba chiar se inrautateau.
Daca zona unde unghia s-a incarnat este deja umflata, rosie si secreta lichide nu prea mai ai ce-i face. Doar operatie.

| IonutMarius96 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Este puțin umflată, așa mi se pare, dar nu iese nici-un lichid sau să fie roșie.

| IonutMarius96 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Mi se pare că este puțin umflată, dar nu mi se pare că este roșie sau să secrete vreun lichid.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru IonutMarius96):

Ii bine atunci, inseamna ca nu-i asa de grav momentan. Daca poti taia coltisorul de unghie ce s-a incarnat poate da inapoi si trece.

| IonutMarius96 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri, o să încerc să tai și dacă nu am nici-un rezultat o să mă duc la medic.

| M1989 a răspuns:

Aceiasj problema am avut-o si eu... abia dupa 5 operatii am reusit sa scap de a mai creste unghia in carne. La fiecare operatie imi scotea toata unhia de la degetul mare la piciorul drept. Unghia creste asa datorita incaltamintei. Si iti spun ca nu o poti taia de unul singur pentru ca durerea este ingrozitoare.

| bbobo22 a răspuns:

Banuiesc ca este unghia de la picior. Va trebui sa o tai pentru ca risti sa se infecteze daca va continua sa-ti creasca in carne si atunci o sa ajungi la medic sa-ti scoata unghia cu totul. Din pacate este foarte posibil sa-ti creasca la fel. Problema asta apare in general atunci cand iti tai unghiile foarte scurt si deformezi forma naturala a unghiei.

| anonimg a răspuns (pentru bbobo22):

O altă cauză este și purtarea unui încălțăminte mai strâmte.
O astfel de unghie se taie cel mai bine imediat după duș.