| Raulbucse2 a întrebat:

Salutare! Am și eu o problema, ofer funda celui mai matur răspuns și fără sa va luați de mine cu glume prostesti.
Deci am avut o mâncărime foarte insuportabila și când zic foarte insuportabila nici in 2 ore n-am adormit la cât m-am frecat, după 2 ore la cât m-am frecat mâncărimea a ajuns și mai agravata, iar apoi m-am dus la baie, mi-am dat cred ca 10 minute cu peria pe scalp. Acum ma ustura tot scalpul, după mi-am facut o baie și m-am pus in pat. Acum vreau sa știu dacă după ce se vindeca zonele unde a fost deteriorat scalpul de unghii / perie și chestii d-astea am frecat foarte tare cu ambele, știu ca nu este normal dar era insuportabil deoarece am făcut matreata de la niște substanțe chimice vândute pe piata samponuri și d-astea. Nu vreau detalii precum samponuri pentru scăparea matretii sau ceva vreau doar un răspuns dacă după ce se vindeca deteriorarea scalpului dacă parul va creste la loc in acele zone pentru ca acum deja simt ca am mai puțin par și vreau sa știu dacă o sa revină la normal după ce s-a intamplat asta. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la un medic dermatolog si vezi ce ai in cap, posibil dermatita, eczema sau posibil paduchi.
In functie de ce ai, primesti tratamentul adecvat.

In ce priveste cresterea parului, acela creste 1 maxim 1.5cm pe luna, depinzad strict de hormonii tai.
Daca ai goluri pe cap deja, poate este bine sa te razi complet, ca parul sa creasca peste tot uniform.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Raulbucse2):

Zgarieturile de unghii de pe scalp nu rup parul din cap, doar lasa urme usoare, care trec in cateva zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Raulbucse2):

Eu nu stiu cat de rau sunt, dar poti intreba pe fratele, sora sau parintii, care se pot uita in capul tau daca ai par smuls, daca ai rani sangerande samd.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Raulbucse2):

Sigur ca va creste, ca doar nu este smuls cu piele cu tot pe portiuni largi.

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la dermatolog

Pana cand ajungi acolo poti sa dai cu tetraciclina crema unguienta omoara fungi bacterii ciuperci