| SynapseNinja a întrebat:

Salutare! Astăzi am făcut vaccinul Pfizer, anti-corona virus. Am voie să fac sport, la sală? Mă refer la bandă de alergare, bicicletă și încălzire cu brațele, fără gantere sau ceva. Am auzit că e ok câteva zile așa. Stiu că nu am voie, cam o săptămână, alcool, tutun și acidulat. Mersi frumos si vreau răspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Eu am facut vaccinul intr-o zi de odihna, adica duminica, iar a doua zi m-am dus la antrenament si m-am antrenat in mod normal, probabil mult mai intens decat tine (sunt maratonist si am alergat 15km a doua zi), iar dupa asta am facut antrenament cu greutati la sala a doua zi dupa ce am alergat. Eu zic sa te antrenezi fara grija. Am simtit a doua zi un usor discofort la umar, adica o mica durere asemanatoare cu febra musulara si cam atat. Nu ai voie sa bei alcool 1 saptamana, de preferat chiar 2 dupa ce te vaccinezi ca sa nu influentezi in mod negativ producerea de anticorpi. De asemenea nu ai voie sa iei Nurofen sau pastile care contin ibuprofen (Nurofen, adagin, Ibalgin etc), daca te doare mana sau ai stare de gripa iei doar medicamente pe baza de paracetamol. Despre tutun si baut acidulat nu am mai auzit pana acum, dar cred ca nu-i nicio problema. Bafta happy

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa nu faci efort 2-3 zile pentru ca toata energia organismului tau se se concentreze asupra producerii de anticorpi...

| SynapseNinja explică (pentru suntserios):

Alergare (pe bandă) și bicicletă e ok?

| dinaprilie a răspuns:

Nu, nu ai voie..pana dupa rapel ..multa...

| NunuNini a răspuns:

2-3 zile fara efort greu. Nu pana dupa rapel cum se spune mai sus.

| SynapseNinja explică (pentru NunuNini):

E bine alergare și bicicletă?

| NunuNini a răspuns (pentru SynapseNinja):

Daca nu te simti obosit, poti sa faci.
Stiu persoane care se simteau obosite si nu au facut nimic cateva zile.

| SynapseNinja explică (pentru NunuNini):

Chiar mă simt bine, mult mai bine față de cum mă așteptam. Am putin brațul amorțit, dar e ok, nu mă plâng. Ca eu am deja abonament plătit la sală și vreau să fac cam jumate de ora, maxim o oră, alergare și bicicletă, nimic mai greu.

| NunuNini a răspuns (pentru SynapseNinja):

Ceva lejer poti sa faci.

| Vali215 a răspuns:

Era mai bine daca ii intrebai pe cei care ti-au facut vaccinul.