| Lukasz a întrebat:

Salutare!

Azi am observat ca sunt zgariat de undea, am fost ieri la fotbal si era o zona pe unde de obicei sunt sarme mari si ruginite. Am cazut prin zona aceea, insa cand am cazut nu am observat de cat o creanga de la un copac. Iar azi dimineata cand mancam am observat ca pe cotul stang am o zgarietura. E de 2, 3 mm. Si foarte foarte putin adanca, iar acolo este murdar. Am si roseata imprejurul ranei. Pot face tetanoos? Vaccinul l-am facut ultima data in clasa 1, iar acum am trecut a 8-a. M-am dat cu spirt si ma ustura super tare. Am auzit ca vacciunul tine 10 ani, ar trebui sa ma sperii?

Zona nu e umflata, doar e rosu imprejurul zgarieturii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Cum să ţină un vaccin 10 ani?
Dacă ai temeri că te-ai zgâriat în sârmă ruginită, poţi face fără probleme vaccinul. Succes.

| Hexiled a răspuns:

Trebuie facut vaccinul, acesta nu tine cu anii

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

E doar o zgârietură, dacă nu e mare nu îți face aşa mari griji, dezinfectează zgârietura şi dăte cu o cremă care să nu inmoaie pielea poți folosi fissan baby ( e pentru bebelusi si stiu ca pare ciudat insă cu ajutorul ei am scăpat de iritațiile de după epilare, de zgârieturi şi roşeață)
Dacă vezi că incepe să se infecteze poți apela la acest vaccin dar eu zic că nu e cazul şi nu ține 10 ani vaccinul

| bubluina123 a răspuns:

Sug cai la litru