| NicolaeAnton26 a întrebat:

Salutare, comunitate TPU!
Ce ați recomanda unei persoane care suferă de depresie în afară de a merge la psiholog, ceea ce intenționez să fac în curând?
Am 26 de ani, n-am avut niciodată în viața mea o relație adevărată cu o fată, sunt puțin plinuț, dar continui să dau jos din kg, per total mă consider o persoană relativ urâtă (nu foarte totuși), nu am o situație financiară WOW și nu știu deloc să vorbesc cu o fată(în sensul unei relații).
Ca să fiu sincer, am avut de-alungul ultimilor ani mai multe gânduri referitoare la suicid și de ce n-aș avea? Toată viața mea am fost mai mult sau mai puțin un ratat.
Probabil că singurul lucru care mă face să nu recurg la acest gest este faptul că mi-e frică de moarte.
Altfel. n-am niciun scop pentru care să trăiesc. Mă trezesc, mă duc la muncă, ajung acasă, mă joc pe PC, mai fac niște exerciții fizice, mănânc și mă culc.
Nu simt că am vreun scop în viață. Lumii nu-i va lipsi prezența mea și după ce am văzut în acești 26 de ani, nici eu nu-i voi simți lipsa.
Probabil are de-a face cu faptul că eu văd esența vieții în a-ți găsi pe cineva și a-ți întemeia o familie în cele din urmă, ceea ce eu nu voi putea niciodată să fac pentru că sunt prea slab, sunt un ratat.
Voi merge la psiholog, deși nu cred că-mi va rezolva problema... dar altfel ce sfaturi aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru pentru adulți. Depresia suicidara e o boala de care suferă multă lume si doar oamenii conștienți si suficient de deștepți merg la medic, fiindcă recunosc ca au o problema care are o soluție.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Donsavas):

Problema mea are în mare parte de-a face cu incapacitatea mea de a-mi face o prietenă în 26 de ani de viață ca să fiu sincer.

| Donsavas a răspuns:

Mergi si la psiholog, asa cum ti ai propus, da mergi si tine te de terapie!

| StrongHeart a răspuns:

Nu sunt nici pe departe psiholog dar am avut probleme cu depresia si ganduri de suicid si o sa incerc sa iti dau niste sfaturi.
In primul rand totul e de perspectiva, cu cat te concentrezi mai tare pe faptul ca esti (gras, urat, sarac, mai pune tu ce cuvinte vrei) cu atat ajungi sa crezi mai tare asta si sa nu mai fi increzator.Totul sta in atitudine la urma urmei.
Iti recomand sa faci sport si sa citesti,poti sa te joci si pe pc dar sa echilibrezi cumva activitatile si sa imbini munca cu placutul.
Lumii nu-i va lipsi prezenta ta,asta spui acum.Dar in viitor daca iti revii(pentru ca nu ai fost mereu asa,iti garantez,doar te-ai pierdut pe drum) poate lumea are de pierdut un priete, fiu, frate, coleg, sot, tata.Nu stii ce iti rezerva viitorul.
In afara de asta, cred ca ar trebui sa fii mai cu picioarele pe pamant, sa nu pui atata presiune pe tine si sa ai asteptari pentru ca realitatea e diferita de asteptari 90% din timp, asa merg lucrurile in viata.
AI 26 de ai nu esti un ratat, banuiesc ca muncesti sau esti student, esti inca la inceput de drum.
Ratat ai fi daca ai avea 40 si ceva de ani si nu ai fi lucrat niciodata de exemplu,pentru ca e mai simplu sa stai degeaba si sa astepti de la altii.
Rabdare frate,ai nevoie de rabdare,de o rutina zilnica.
Ai timp si de femei,nu e nicio graba. Oricum ele sunt mai mult o distractie la varsta asta,mai bine te axezi pe o cariera,pe un proiect sau altceva pentru ca gagigile,prietenii,anturajele o sa vina.
Important in viata e sa faci ce-ti place,sa ajuti si pe altii atat cat poti dar mai intai sa te ajuti pe tine,sa iesi in timpul liber, la munte, pe strada, la un teatru, un festival si sa nu lasi timpul sa treaca degeaba.
Suicidul nu e o rezolvare, inseamna sa renunti la tot ce e frumos in viata.Insecuritatile si temerile astea sunt absolut normale, gandurile negative vin, dar tu poti sa le controlezi.
Ca sa rezum tot, fii tu insuti si nu te mai invinui atat.Munceste si ai sa vezi rezultate la care nici nu te astepti acum si nu-ti imaginezi.
Citeste,invata, munceste, distreaza-te, asa singur cum esti acum si o sa vezi ca o sa atragi oameni placuti asupra ta.
Cu mentalitatea asta negativista pe care o ai acum iti faci mai mult rau decat bine.
Poti sa te schimbi, orice e posibil, seteaza-ti mintea pe ce vrei sa faci in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine in zona sunt mai multi baieti urati care au prietene, poate tu de aia nu ai avut/ai, femei ca ai o parere proasta despre tine din cauza aspectului fizic.un barbat trebuie sa fie putin mai frumos ca dracu, cheia e personalitatea, daca nu are atunci e nasol.
Depresia nu prea se poate vindeca odata ce ai ajuns la depresie cronica fiindca are remisii inveti sa traiesti cu urcusuri si coborasuri. Sau poate sunt mai nulte cauze ce ti o declansat depresia trebuie sa iti schimbi tiparul gandirii sa iti schimbi stilu de viata sa fi mai sociabil si indraznet si sa ai mai multa incredere in tine. Cred ca un sport practicat ti ar reda increderea in tine si sportul ajuta nivelul serotoninei hormonul fericirii, iti recomand sa mergi la sala macar o oea sau doua cand vi de la lucru dupa 2 luni vei vedea ca vei avea o alta mentalitate mai sanatoasa mai pozitiva.

| WYG a răspuns:

Get Gud

| Inureanu a răspuns:

Bre asculta la mine.am 28 de ani si am o relatie de 2 ani cam de la varsta ta.nu am crezut ca se va gasi fata pentru mine niciodata dar am invatat un lucru in viata sa fii tu insuti si sa nu ai o parere proasta despre tine. atunci doar o sa ai parte de bucurii...si grutatea nu e o problema daca vrei cu adevarat poti scapa de ea.da nu baga prostii in tine