| WizzArd3344 a întrebat:

Salutare! Curând voi fi nevoit sa fac un RMN cerebral. Țin sa menționez ca îmi e puțin teama, deoarece am auzit despre substanta de contrast, etc. Care ar putea fi riscurile? Am vreun motiv sa fiu speriat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un risc!

| blackann a răspuns:

Cei care ti-au spus ca nu exista niciun risc habar nu au despre ce vorbesc. Inainte de RMN ti se dau niste documente pe care trebuie sa le citesti, sa iei la cunostiinta, sa-ti asumi riscurile si sa semnezi. Odata ce trebuie sa-ti dai acordul inainte de o analiza sau orice procedura e clar ca te supui la niste riscuri. Dar Violetta se baga mereu in seama aiurea, doar ca sa comenteze.

O cunostiinta a murit in urma unui RMN, pentru ca era alergica la substanta de contrast, a facut soc anafilactic. S-a intamplat acum vreo 15 ani, la un spital de stat din Bucuresti, rudele au dat in judecata spitalul, dar asta e irelevant si nici nu-ti poate aduce persoana inapoi. Evident... este un caz izolat si se poate intampla rar, dar ca sa intelegeti cu totii (violetta) ca EXISTA RISCURI.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu. Am făcut și eu de vreo 3 ori. Absolut nici o problemă. Dacă faci cu anestezie generala, riscurile de la anestezie, deși foarte mici, sunt mai mari decât riscurile de la substanța de contrast. Nu mai fi speriat, totul e OK. Substanța de contrast se introduce în sânge prin branulă, pentru un adult e can 25 mg daca rețin bine, și se elimină în 24 de ore. Riscurile sunt legate de rinichi, poți face blocaj, dar cazurile sunt extrem de rare. Deci nu îți riști viața, nu riști sechele. Dacă nu faci anestezie, trebuie să stai nemișcat cam o oră într-un zgomot infernal. Să îți dea măcar ceva care să te moleșească.

| WizzArd3344 explică (pentru MihaiSpeedster):

Faza e ca am 16 ani. nu am trecut prin asa ceva și am auzit ca unele persoane au făcut stop cardiorespirator în urma administrării de substanta de contrast

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru WizzArd3344):

Eronat. Stop poți face de la propofol sau ce folosesc ei pentru anestezie, și e mai probabil la persoane în vârstă.