| hell060402 a întrebat:

Salutare!
Daca ma simt foarte obosit, pot avea leucemie? Mi se pare imposibil ce se intampla! Ma culc vineri la 23, ma trezesc sambata pe la 10-11 si sunt mort de somn, mai obosit decat inainte sa ma culc. Pe la 13:00 ma culc din nou pana pe la 16 si ma trezesc din nou obosit! Si imi vine sa mor de nervi. Mai tin sa mentionez ca ma trezesc cu nasul infundat ( "muci") aproape de fiecare data ( iar afara e cald) si uneori ma mai junghie si oasele ( mai rar) pot avea ceva grav? Ma simt mai bine in timpul saptamanii cand ma culc la 23-00 si ma trezesc la 6, 6:20... dar si atunci sunt obosit. Sunt nervos, ma misc lent, nu prea am reflexe sau am reflexe dar pur si simplu nu ma misc repede, am memoria slaba, sunt nervos, nu ma pot concentra, parcă nu simt nimic, parca tristetea, fericirea, totul este fals, inainte aveam o senzatie asupra capului cand eram fericit, trist, suparat, acum a disparut, parca nu traiesc, sau e totul fals, asa am impresia. Ce as putea face? Cand citesc ceva, citesc si pur si simplu nu retin nimic dispare totul, parca vorbesc in gol, nu ințeleg...
Va multumesc mult celor care au avut rabdare sa citeasca pana aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Salut, sfatul meu pe care tot il spun si pe care l-am simtit pe propria piele este sa nu mai cauti un diagnostic pe google. Daca scrii durere de cap pe google, poti avea deja 10 tipuri de cancer.
Este normal sa te trezesti obosit daca dormi foarte mult, ar trebui sa dormi 6-8 ore pe zi.
Probabil ai lipsa de vitamine in corp, mai ales de calciu. Recomandarea mea este sa te duci la medicul de familie si sa iti faci analizele generale (gratuite) la sange si la ce iti mai da el.
In alta ordine de idei, presupun ca nu mananci sanatos sau nu ai o alimentatie echilibrata. Daca ai posibilitatea, atunci discuta cu un nutritionist, daca nu, cauta pe internet si gasesti si aplicatii de telefon care te ajuta sa intelegi cum sa mananci sanatos, cate calorii sa mananci pe zi, ce elemente sunt mai bogate in vitamine etc.
Presupun ca sport nu faci, nu? E normal sa te simti ca o "leguma" daca nu faci sport. Pune sangele in miscare, de aia nici nu ai reflexe. Alege orice sport, alearga jumatate de ora pe zi si ai sa vezi ca te simti altfel. Inscrie-te la o sala cu antrenor.
Probabil esti si putin spre depresiv / anexios. Incearca sa iesi mai des si sa socializezi, poti face o plimbare in fiecare seara / dimineata.
Incearca sa te repui pe picioare, sa le iei treptat si sa duci un stil de viata sanatos.
Daca duci o viata dezordonata, corpul cum vrei sa isi traga energia? Are nevoie de vitamine, proteine, sport etc.
P.S: Legat de carti, nici eu nu am rabdare sincer, prefer sa citesc ceva articole, sa ma uit la documentare sau sa citesc carti online. Probabil fiind si pe domeniul IT si totul il fac pe calculator, foile nu prea sunt pe gustul meu.
Nu stiu de unde ai scos Leucemie... ma mir ca nu ai zis cancer sau alte belele laughing.
Nu mai cauta pe internet simptomele, orice boala se stabileste dupa un set de analize si verificari, nu doar de la simptome.
Succes!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DE ce nu mergi sa-ti faci niste analize medicale?
Cat de sanatos mananci?

| Wr3nch a răspuns:

Sa mergi frumos la un medic sa te consulte.